Emanuel Gyenes a terminat al 11-lea Raliu Dakar! Cum s-a descurcat?

Ediţia din anul 2021 a Raliului Dakar din Arabia Saudită a ajuns vineri, 15 ianuarie, la final. Un bun final pentru sătmăreanul Emanuel Gyenes care a încheiat astfel al 11-lea Dakar.

Ultima etapă, a 12-a, i-a dus pe piloţi de la Yanbu la Jeddah, pe un traseu care a măsurat 452 de kilometri, din care 225 proba specială. O zi mai uşoară, aşa cum se obişnuieşte la finalul fiecărui Dakar.

Câştigătorul zilei de la clasa moto a fost americanul Ricky Brabec cu timpul: 2 ore, 17 minute, 2 secunde. Emanuel Gyenes a terminat ultima etapă pe locul 22 cu timpul: 2 ore, 45 de minute, 33 de secunde.

Cu acest timp, sătmăreanul a fost primul la clasa Malle Moto.

Câştigătorul Dakar-ului la clasa moto: Kevin Benavides (Argentina) – 47 de ore, 18 minute, 14 secunde.

Rezultate finale ale sătmăreanului la Raliu Dakar:

Timp obţinut: 56 de ore, 6 minute, 28 de secunde
Penalizări: 2 minute
Clasament general: locul 23
Clasament Malle Moto: locul 2
Clasament Marathon: locul 2

Locurile ocupate de Gyenes pe etape: 33 – 34 – 35 – 50 – 33 – 33 – 39 – 36 – 23 – 25 – 30 – 25 – 22.
Clasările lui Gyenes la general după fiecare etapă: 33 – 34 – 32 – 37 – 36 – 33 – 32 – 32 – 30 – 26 – 25 – 24 – 23.

2021: locul 23

Emanuel Gyenes şi-a atins obiectivele propuse pentru această ediţie. Înainte să plece în Arabia Saudită, sătmăreanul spunea că îşi propune o clasare în Top 30 la general şi să prindă podiumul la clasa Malle Moto (fără asistenţă tehnică).