Emanuel Gyenes a început Raliul Dakar

Locul 48 în etapa de încălzire

Emanuel Gyenes a luat sâmbătă startul la Raliul Dakar 2018. O primă etapă de încălzire pentru piloți, una care s-a desfășura pe traseul peruan Lima – Pisco. Etapa inaugurală a măsurat 272 kilometri din care 31 au reprezentat proba specială.

S-a pornit în ordinea inversă a numerelor de concurs, iar pilotul nostru de la Autonet Motorcycle Team a încheiat prima zi pe locul 48 din totalul de 136. Mani Gyenes a ajuns la final după 29 de minute și 9 secunde, la 8 minute și 14 secunde în spatele primului clasat, britanicul Sam Sunderland.

“Startul s-a dat în ordinea inversă a numerelor de concurs, a fost foarte dificil la orientare. Traseul a fost străbătut deja de peste 160 de vehicule, motociclete și quaduri. Cred că am pierdut 20 de minute pentru că nu găseam traseul”, ne-a transmis pilotul sătmărean.

Duminică s-a mers în prima etapă mai serioasă. Piloții de la clasa moto au avut de parcurs 278 kilometri pe traseul Pisco – Pisco (Peru), din care 267 i-a reprezentat proba specială. Vom reveni cu rezultatul înregistrat de Gyenes. Luni, în etapa 3, se va merge pe traseul Pisco – San Juan de Marcona (Peru). Traseul măsoară 501 km din care 295 proba specială.