CSM Satu Mare – CSM Bucureşti 27-29 (13-14)

CSM Bucureşti era o echipă de bătut sâmbătă în sala LPS “Ecaterina Both”. Dar CSM Satu Mare a fost eliminată încă din optimi din Cupa României la handbal masculin. Am putea să ne legăm uşor de arbitri însă principalii vinovaţi sunt jucătorii sătmăreni. Am tratat cu multă superficialitate unele atacuri, am ratat patru lovituri de la 7 metri, am ţintit în dese rânduri bara oaspeţilor şi din păcate mingea nu a intrat în poartă.

În jur de 200 de sătmăreni au ales să vină la sală. Au urmărit o partidă intensă, echilibrată pe tot parcursul ei. Stan a deschis rapid scorul, iar după ce bucureştenii ne-au egalat, am ratat pe rând prin Stan, Olah (7 metri), Stan (7 metri) şi acelaşi Stan. Mureşan ne-a dus echipa din nou în avantaj, 2-1 (min. 5), iar oaspeţii au condus pentru prima dată la 5-4 (min. 13). S-a jucat de la egal la egal, Morar a prins 20 minute excelente în care a marcat de cinci ori. CSM Bucureşti avea pe final de primă repriză trei goluri avans, la 10-13, însă sătmărenii au redus din handicap. Trecem în revistă reuşita spectaculoasă a lui Stan. În ultimele 2-3 secunde, după un gol primit, interul sătmărean a aruncat de la mijlocul terenului, pe colţ, iar Satu Mare – Bucureşti era 13-14 la pauză.

Începul părţii secunde s-a dovedit a fi ceva mai timid de partea sătmărenilor. Dar au ţinut pasul şi au egalat la 19 în minutul 40 prin Bejinariu. Din păcate am reuşit în dese rânduri să egalăm, la 20, 23, 24, 25, 26, 27, dar nu şi să conducem. Bucureştenii s-au impus într-un final cu 29-27 şi astfel că s-au calificat în sferturile competiţiei.

Au jucat pentru CSM Satu Mare: Cioroiu, Orban, Pogyină – Trifunovic 5, Morar 5, Mureşan 5, Stan 5, Munea 3, Bejinariu 2, Ungar 1, Campar 1, Mateş, Rogoz, Crăciun, Olah. Antrenor: Iuliu Varady.

Urmează o vacanță pentru handbaliștii sătmăreni. Vor reveni într-un meci oficial la începutul lunii februarie când vor juca acasă cu HC Odorhei, în etapa a 17-a a Ligii Naționale.