Echipa CSM Victoria Carei, regina judeţului Satu Mare la fotbal în anul 2021 (Video, foto)

Pe stadionul Olimpia “Daniel Prodan“ s-a decis vineri campioana judeţului Satu Mare la fotbal, în anul 2021. CSM Victoria Carei s-a impus cu scorul de 4-1 (1-0) contra celor de la Unirea Tăşnad.

În prima jumătate de repriză nu s-au înregistrat mari ocazii, ci doar doar durităţi la mijlocul terenului şi două cartonaşe galbene. A venit minutul 22 când Ervin Kinczel a marcat din careu, la capătul unei acţiuni care a pornit de la B. Bakai. Prima repriză a fost dominată de careieni, Unirea nereuşind să creeze mai probleme prin C. Silaghi. Iar la pauză s-a intrat cu scorul de 1-0 pentru Carei.

În startul reprizei secunde, Mărneanu a reuşit să egaleze rapid, după ce a scăpat singur în zona centrală şi a marcat fără probleme la o pasă venită de pe partea stângă (min. 48). Dar echipa lui Marius Botan a revenit rapid în avantaj. Acelaşi Kinczel a scăpat singur cu portarul, pe care l-a învins cu un şut la colţul lung (min. 54). După câteva ocazii irosite de Bolba, Zbona a transformat un penalty obţinut de B. Bakai (min. 67). Victoria Carei avea să mai înscrie în prelungiri, după o acţiune spectaculoasă a lui Vereş pe partea dreaptă. Intrat în careu, careianul a finalizat cu un şut în diagonală spre vinclu (min. 90+1). CSM Victoria Carei – Unirea Tăşnad s-a încheiat cu scorul de 4-1 (1-0).

Unirea Tăşnad: Veiber – R. Suranyi, E. Suranyi, R. Silaghi (cpt.), Bolba, Locse, Mărneanu, C. Silaghi, Bălău, C. Mariş, Schnellenperger/ Stuleanec, Todorca, Creţ, Maşlinca, V. Mariş, Ardelean. Antrenor: Marius Bălău.

CSM Victoria CSM: Mitracica – B. Griszhaber, Orosz, D. Griszhaber, Tilinger (cpt.), Kinczel, Ghiarfaş, B. Bakai, Mihai, Zbona, Mihale. Rezerve: Nemesi, Dascăl, Vereş, S. Bakai, Nagy, Holczberger, Schuller. Antrenor: Marius Botan.

După meci a urmat bucuria careienilor şi festivitatea de premiere în care s-au acordat cele două trofee din partea Asociaţiei Judeţene de Fotbal Satu Mare. Pentru a se respecta distanţarea, medaliile au fost oferite căpitanilor, pentru a le împărţi colegilor.

Marius Botan: Obiectivul este pe jumătate realizat

“Ne bucurăm că am devenit campioni judeţeni! Sigur că ne-am fi dorit să obţinem acest lucru în condiţii mai normale, dar chiar şi aşa, şi acesta este un titlu. Băieţii au muncit foarte mult, sunt mândru de ei, dar nu au voie să uite că suntem doar la jumătatea drumului. Astăzi vom încinge o horă mare, după care vom aştepta să vedem ce urmează de săptămâna viitoare. Obiectivul este doar pe jumătate realizat, anul acesta ne dorim cu adevărat Liga a 3-a. Cred că aceşti băieţi, oraşul şi suporterii echipei Victoria Carei, cu toţii merităm. A cam sosit timpul după 12 ani de zile, parcă, mă bucur că am reuşit să obţinem acest titlu de campioană. Încă o dată felicitări băieţilor, felicitări staff-ului, tuturor celor care s-au implicat la această echipă şi care ne-au ajutat să supravieţuim cu bine în perioada aceasta dificilă”, ne-a declarat antrenorul Marius Botan.

Ultimul baraj pentru eşalonul al treilea, susţinut de Victoria Carei, datează din anul 2010 când a pierdut cu Sportul Mocira (Maramureş), scor 0-4.

Ce urmează?

Urmează barajul de menţinere/ promovare în Liga a 3-a la fotbal. Sunt două etape:

Etapa I: tur preliminar pentru desemnarea campioanelor judeţene care vor participa la baraj (etapa a II-a). Data de desfăşurare este 12 mai 2021.

Etapa a II-a: baraj pentru menţinerea/promovarea în Liga 3, între echipele calificate din turul preliminar (etapa I) şi cele 21 de echipe care vor ocupa locurile retrogradabile (locurile 9-10 din fiecare serie plus cel mai slab loc 8 din cele zece serii) la finalul sezonului regular al competiţiei Liga 3, sezonul 2020-2021.Datele de desfăşurare ale celor două manşe sunt 16 şi 23 mai 2021.

Data limită la care AJF/AFMB-urile trebuie să anunţe campioana la Federaţia Română de Fotbal este 8 mai 2021. Rămâne să aşteptăm noi informaţii de la FRF. De precizat că pentru acest baraj nu se ţine cont de criteriul geografic.