Echipa Catena Satu Mare, locul 2 pe țară la fotbal

La turneul de la Sibiu au participat 18 formații

La Sibiu s-a desfășurat în perioada 22-24 septembrie un eveniment sportiv marca Catena Racing Team. La Campionatul de Fotbal, ediția a 6-a, printre participante s-a numărat și echipa Catena Satu Mare, cea care la final a ridicat cupa pentru obținerea locului 2.

Turneul s-a dovedit a fi extrem de disputat cu echipe la care au evoluat jucători experimentați. Este și cazul formației noastre sătmărene, unde printre alții, i-am avut pe Ovidiu Suciu, Adrian Micaș, figuri celebre din fotbalul sătmărean. Pentru început s-au format patru grupe a câte 4-5 echipe. Catena Satu Mare a fost repartizată în Grupa C unde a obținut trei victorii și o înfrângere. A învins Old Boys București cu 3-0, Hunedoara cu 4-0, Suceava cu 2-0, și a pierdut cu echipa din Pitești. De pe locul 2, sătmărenii s-au calificat în sferturi unde s-a impus cu 2-1 contra Zonei Sud. Prea mari probleme n-au întâmpinat în semifinale, unde au câștigat cu 3-0 în fața echipei din Iași. Iar în ultimul act, Catena Satu Mare a pierdut la limită, scor 0-1, cu echipa din Pitești, terminând turneul pe locul 2.

Echipa Catena Satu Mare: Ovidiu Suciu, Adrian Micaș, Dani Ban, Adi Farcău, Ovidiu Noveli, Alex Țârtiu, Alin Breban, Marius Berci, Bogdan Tuns, Robert Harakaly, Gabor Kolb. Manager filială și echipă: Florin Sopronyi.

Catena Racing Team, cel mai mare club sportiv al unei companii private

Lansată oficial pe 6 septembrie 2014 la cea de-a III-a ediție a Câmpina Open MTB, Catena Racing Team este o echipa polisportivă alcătuită doar din angajați și colaboratori, din București și din țară, ai firmelor Catena, Fildas, și Tonica Group, toți pasionați de sport și de mișcare în aer liber. Echipa a fost creată la inițiativa lui Radu George, vicepreședinte Fildas și Catena Grup.

Palmaresul membrilor CRT în perioada 2014-2016 este unul impresionant: 171 de podiumuri (45 medalii de aur, 69 medalii de argint, 57 medalii de bronz) și numeroase premii și diplome speciale pentru cea mai numeroasă și cea mai inimoasă echipa.

Catena are și o echipă națională de fotbal cu care se mândrește și care a terminat de multe ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la diferite competiți. Disciplinele sportive la care concurează CRT sunt: cros, semimaraton, maraton, alergare montană, beach run, duatlon, triatlon, tenis de câmp, tenis de masă, fotbal, tir sportiv, handbal.

Altfel, Catena Satu Mare se pregătește pentru campionatul de handbal feminin din perioada 6-8 octombrie. “Le dorim mult succes!”, spune Florin Sopronyi, managerul filialei Catena din Satu Mare.