După un joc slab, sătmărenii au fost eliminaţi din Cupa României

FC Olimpia – CS Mioveni 1-3 (0-0)

olimpiaDorinţa sătmărenilor de a vedea o echipă de primă ligă la Satu Mare s-a spulberat. După o evoluţie foarte slabă, Olimpia a fost învinsă, fără drept de apel, de CS Mioveni, scor 3-1. O înfrângere şi o eliminare oarecum neaşteptată a Olimpiei după declaraţiile anterioare ale staff-ului clubului.

Prima repriză a fost una anostă, de uzură, cu o luptă surdă între cele două careuri. E drept, Olimpia a atacat mai mult, a avut două-trei faze bunicele, dar niciun şut pe poartă sau o ocazie clară de gol.

Oaspeţii au început în trombă repriza a doua şi după zece secunde de la reluare au deschis scorul. Rădescu a centrat de pe partea stângă, iar Alin Popa, nemarcat la 6 metri, a reluat simplu, cu capul, sub transversală. Timp pentru egalare, pentru o victorie, o calificare, era suficient. Dar atacurile anemice ale jucătorilor Olimpiei nu au creat ocazii clare de gol.

Pentru a impulsiona atacul, în minutul 57 Olimpia a efectuat două schimbări, Luduşan în locul lui Tudoran şi Erdei în locul lui Villand. Dar cei doi nici nu au apucat să atingă balonul că s-a făcut 2-0. Onicaş i-a trimis greşit lui Azya (35 de ani), liber la 25 de metri lateral dreapta. După ce a preluat balonul, Ayza pătrunde în careu, înşiră ca pe mărgele trei sătmăreni după care şutează la colţul scurt şi mingea intră în plasă după ce a atins bara.

În minutul 67 mijlocaşul Krausz, nepresat de nimeni, îi aşează o minge lui Rădescu, iar şutul acestuia, de la 16 metri, moale, fără forţă, trece printre mâinile lui Şuta şi intră în plasă mărind avantajul oaspeţilor, 3-0.

Scorul final a fost stabilit de Luduşan cu un şut plasat, de la 20 metri, la vinclul din stânga lui Croitoru.

Neaşteptată, ciudată chiar a fost atitudinea antrenorului Bogdan Andone. Altădată extrem de nervos, de agitat, aflat pe marginea terenului, Andone îşi biciua elevii cu vorbe, cu indicaţii spuse pe un ton răstit, auzite de toată tribuna. Acum, ciudat, a stat cuminte pe bancă.

Olimpia: Şuta – Ciul, Iuhas (cpt.), Heil, Duruş – Onicaş (D. Muntean 63′) – Villand (Erdei 57′), Tudoran (Luduşan 57′), Krausz, V. Pop – Faur
Rezerve neutilizate: Anca-Trip, Pană, Kanaloş, R. Rus. Antrenor: Bogdan Andone.

CS Mioveni: Croitoru – Stancu, Vişa, Gugu, Tomozei (Tirică 78′) – Popa, Biceanu, Boboc (Galan 68′), Rădescu, Ayza (cpt.), Nilă (Ivan 68′). Antrenor: Alexandru Pelici.