Două victorii şi două înfrângeri pentru Olimpia şi LPS Satu Mare

În etapa a 24-a din campionatul republicanilor

junioriCea de-a 24 etapă din cadrul campionatelor juniorilor A şi B la fotbal s-a jucat miercuri. Ca de obicei, aici joacă şi reprezentantele judeţului Satu Mare, Olimpia şi LPS. Cea din urmă a jucat pe teren propriu în faţa echipei LPS Bistriţa.

Juniorii A de la LPS, antrenaţi de Ştefan Gerstenmaier, au pierdut cu ultima clasată din grupă. S-a terminat 1-2, iar singurul gol sătmărean a fost înscris de Forgacs. Astfel, echipa noastră rămâne pe penultimul loc în clasamentul general cu 10 puncte.

Juniorii A de la Olimpia au avut o deplasare foarte dificilă. Au jucat pe terenul echipei FC Ardealul (locul 4). Băieţii lui Lulu Dragomir au intrat mai greu în joc. Dacă la pauză erau conduşi cu 1-0, în repriza secundă Bîgiu a marcat de două ori, iar pe lista marcatorilor de la Olimpia şi-au mai făcut loc Ştef şi Chivari. Sătmărenii au câştigat cu 4-1 şi sunt tot mai siguri de prezenţa în următoarea fază a competiţiei. Acum se află pe locul 2 la egalitate de puncte cu Universitatea Cluj.

La juniorii B lucrurile au stat invers. LPS, echipa lui Dacian Nastai, nu a avut probleme şi s-a impus cu 5-0 prin golurile marcate de Ciocan (3), Kanaloş şi Topan. LPS rămâne pe locul 3.

Olimpia a pierdut cu 2-5 la Ardealul, liderul la zi. Pentru echipa lui Dorel Ziman au înscris Chitaş şi Chifor.