Două medalii obținute de atletul Lucas Fedorca de la CS-LPS Satu Mare

Acasa

atletismLa București s-a desfășurat la sfârșit de săptămână Campionatul Național de atletism în sală. Printre participanți am avut și câțiva sătmăreni la categoria copii 1, adică la 12-13 ani.

Cele mai bune rezultate le-a obținut Lucas Fedorca, un atlet legitimat la CS-LPS Satu Mare, dar care este elev în clasa a 7-a la Școala din Medieșu Aurit. Lucas a cucerit două medalii prețioase. Antrenat de profesorul Radu Achim, sătmăreanul a cucerit medalia de argint la 60 metri garduri cu rezultatul 9.75. La înălțime, același Lucas a câștigat bronzul cu rezultatul 1.54.

Pereni Cintya (LPS-CS) s-a clasat pe locul 5 la greutate cu rezultatul 11.02, iar Adina Boitor (CS-LPS) a terminat pe locul 5 la înălțime cu rezultatul 1.45. Fetele sunt pregătite de profesorul Horea Macarie.