Două medalii de bronz cucerite de luptători

De Lenard Berei și Mădălin Bulgăr

Timișoara a găzduit sâmbătă și duminică Campionatul Național de lupte la tineret (U23). Pe saltele au urcat și câțiva luptători de la CS Satu Mare – Cetate Ardud. Iar doi dintre ei au cucerit bronzul.

La ultimul concurs pentru clubul sătmărean, Lenard Berei s-a clasat pe locul 3 după ce l-a învins în finala mică pe Giani Ioniță de la Steaua la 130 kg. Berei aparține de luni clubului Steaua și va pleca într-un stagiu de pregătire la Kiev (Ucraina), alături de lotul României de seniori.

Medalie de bronz a cucerit și Mădălin Bulgăr (foto – dreapta) la 66 de kilograme.

În rest, ceilalți sportivi s-au clasat pe următoarele locuri: Gheorghe Dângă – locul 5 (59 kg), Marius Bulgăr – locul 7 (59 kg), Cătălin Șoreanu – locurile 5-8 (71 kg), Pek Sandor – locul 7 (80 kg). Sportivii sătmăreni sunt antrenați de Tudor Barbul, Ludovic Lieb, Feri Szabo, Barbur Norocel.

La sfârșitul săptămânii viitoare, luptătorii se vor împărți în două grupe pentru a participa la două turnee, în Slovacia și la Brașov.