Două evenimente culturale la Poesis: Ziua Poeziei, 21 martie, şi şedinţa ziariştilor membri UZPR, 23 martie

George Vulturescu a sunat adunarea scriitorilor sătmăreni şi a iubitorilor de poezie pentru a marca împreună Ziua Internaţională a Poeziei. Numită şi Ziua Mondială a Poeziei, se sărbătoreşte, începând din anul 1999, în toată lumea în data de 21 martie a fiecărui an.

Vor fi prezenţi scriitori de la toate revistele şi cenaclurile sătmărene, Poesis, Acolada, Cronograf, Afirmarea, editura Solstiţiu etc. Întâlnirea va începe la ora 13, la cafeneaua Poesis, strada Mircea cel Bătrân nr. 11.

Sunt invitaţi şi scriitorii sătmăreni maghiari, precum şi actori şi solişti de muzică folk.

Al doilea eveniment de săptmâna aceasta de la Poesis este dedicat ziariştilor profesionişti sătmăreni, români şi maghiari. Şedinţa UZPR va avea loc joi, 23 martie, ora 13.

Abonează-te acum Online!
Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.

Tastează numerele care apar! Exemplu: 7 5 unu şapte = 7517