Dora Kovacs s-a clasat pe locul 5 la Cupa Europei

Concurs de judo desfășurat în Deva

judoLa Deva a avut loc sâmbătă și duminică o importantă competiție de judo, Cupa Europei la juniori. La această competiție a participat cu lotul României și o sportivă din Satui Mare, Dora Kovacs, legitimată la CS Unio și antrenată la club de Mihaly Terely.

Dora a concurat foarte bine și a fost foarte aproape de o medalie la această importantă competiție. După ce a susținut două meciuri în prima fază, Dora a luptat în final pentru medalia de bronz împotriva unei sportive din Rusia. Sătmăreanca a început bine, a condus până în minutul 2 având doi yukko, dar în final a fost învinsă de mai rutinata ei adversară mulțumindu-se astfel cu locul 5. Trebuie să menționăm că este un rezultat bun având în vedere că Dora este doar cadetă ca vârstă.

Medalii prețioase în Ungaria

Tot în week-end, cei mai mici judoka de la CS Unio Satu Mare au participat o competiție care a avut loc în Ungaria, în localitatea Domasek, competiție rezervată copiilor. Micii judoka sătmăreni, supervizaţi de pe margine de antrenoarea Doina Czerlau au dominat concursul, la care au participat sportivi români, sârbi şi maghiari.

La categoria “Under” 10, Raul Oprea (46 kg) s-a clasat pe doi, iar Chris Felber (30 kg) şi Luca Felber (42 kg), frați gemeni, au ocupat în final locul trei.

La categoria imediat superioară, Under 12, Dominic Stan (34 kg) a terminat concursul pe prima poziție în timp ce Sergiu Oprea (46 kg) a ocupat locul doi.