Dinamo – CSM Satu Mare 34-27 (19-17) în Liga Națională

Dar handbaliștii sătmăreni au condus de mai multe ori

csmEmoții mari pentru handbaliștii sătmăreni la meciul lor de debut în Liga Națională, meci în care au întâlnit campioana României, Dinamo București. Asta s-a și văzut în jocul sătmărenilor, mai ales în prima jumătate a primei reprize. Drept urmare, cu excepția primului minut, când scorul a fost egal, 1-1, dinamoviștii au condus pe tabela de marcaj reușind să se distanțeze chiar și la 4 goluri, 7-3 (min. 11), 8-4 (min. 13).

Dar de prin minutul 15, sătmărenii și-au depășit tracul, portarul Cioroiu, după un început timid, a început să scoată mingi grele, iar pe atac au venit și golurile. Așa că sătmărenii s-au apropiat de Dinamo, 11-8 (min. 18), 14-12 (min. 23), iar în minutul 26, CSM s-a apropiat la un singur gol, 14-13. Finalul reprizei a aparținut însă lui Dinamo care a încheiat în avantaj prima parte, 19-17.

Debutul reprizei secunde a fost însă unul de senzație pentru CSM Satu Mare. Cu un portar, Orban, care a scos 4-5 mingi grele, cu contaatacuri rapide, echipa noastră a reușit să înscrie 5 goluri consecutive așa că în minutul 36 CSM a avut un avantaj de trei goluri, 22-19. Se părea că sătmărenii sunt capabili să producă surpriza și să învingă echipa campioană. Dar n-a fost așa pentru că, speriați parcă de avantajul de tabelă, elevii lui Iuliu Varady au început să comită multe greșeli de care a profitat Dinamo. Drept urmare bucureștenii au egalat în minutul 39 (22-22) după care în minutul 41 au preluat conducerea, 23-22. Din acest moment nu s-a mai pus problema învingătorului, Dinamo s-a apărat tot mai bine, iar sătmărenii, obosiți parcă, fără energie, nu au mai putut face față ritmului jocului, echipa bucureșteană distanțându-se la 3-4 goluri, sau chiar la mai multe pe final de meci. Dar una peste alta, am asistat la o evoluție bună a echipei sătmărene. Păcat doar de finalul mai slab de meci. Dar putem fi optimiști.

Au evoluat pentru CSM: Cioroiu și Orban, Olah 7 (2/7m), Bejenariu – 5 goluri, Stan 5, Munea 2, Suciu 3, Crăciun 3, Dinescu 2, Morar, Mureșan și Mateș, ultimul doar pe faza de apărare.

Marcatori la Dinamo: Vrankovic 7, Ragot 7, S. Esteki 5, A. Esteki 5, Savenco 4, Mironescu 3, Cîmpan 1, Capotă 1, Sania 1.

Într-un alt meci, Politehnica Timișoara a învins, în deplasare, scor 26-25, pe Dobrogea Constanța. În etapa următoare, programată miercuri 7 septembrie, CSM va întâlni, la Satu Mare, pe CSM Focșani.