Dinamo București s-a distrat cu Astra Giurgiu în prima etapă a Ligii I de fotbal

Campioana en-titre a fost învinsă cu 4-1 (2-0)

dinamoDacă în prima etapă a sezonului trecut am avut 6 remize din 7 meciuri, în runda inaugurală a sezonului 2016-2017 din Liga I am avut doar victorii, respectiv înfrângeri, în primele patru meciuri.

Totul a început vineri cu meciul FC Voluntari – FC Viitorul. Echipa lui Hagi a reușit să debuteze cu o victorie în noul sezon, după un meci dominat și în care “voluntarii” parcă nu au vrut să egaleze. Singurul gol a fost marcat de Gabi Iancu (min. 42). FC Voluntari – FC Viitorul 0-1 (0-1).

A urmat un meci “nebun” între Pandurii Târgu Jiu și CSU Craiova. După o primă repriză albă, Herea avea să deschidă scorul după o greșeală în defensiva olteană (min. 57). Craiova a reușit să egaleze prin Vătăjelu din penalty (min. 89), dar meciul nu s-a încheiat. Pandurii a reușit să marcheze golul victoriei prin Hora în minutul 93. Pandurii – CSU Craiova 2-1 (0-0).

Primul meci de sâmbătă s-a jucat între Gaz Metan Mediaș și ASA Tg. Mureș. Gazdele, nou-promovate în Liga I, au deschis scorul prin Lullaku (min. 32) după ce tot el a ratat un penalty. Oaspeții au reușit să restabilească egalitatea prin Cândrea (min. 42). Axente a adus victoria echipei sale în minutul 62. Gaz Metan – ASA Tg. Mureș 2-1 (1-1).

Derby-ul primei etape s-a jucat sâmbătă între Astra Giurgiu, campioana en-titre și Dinamo București. Un meci cu de toate, rezultatul căruia a și surprins. Dinamo s-a impus categoric în deplasare și a obținut o victorie de moral. Echipa lui Andone a deschis scorul prin Gnohere din penalty (min. 23), pentru ca Lazăr să dubleze avantajul (min. 44). Gazdele au intrat în joc imediat după pauză. Au redus diferența prin reușita lui Boldrin din penalty (min. 49), dar Dinamo nu a cedat. A primit un nou penalty transformat de Gnohere (min. 70), pentru ca același jucător să facă tripla șapte minute mai târziu. Astra – Dinamo 1-4 (0-2).

Având în vedere că meciul dintre Rapid/ Poli Timișoara – Botoșani s-a amânat pentru nu știm când, la fel și Steaua – Iași pentru 31 august, prima rundă se închide practic duminică seara odată cu meciul CFR Cluj – Concordia Chiajna.