Deplasare la CS Iernut pentru Unirea Tăşnad

Meciul primeşte sâmbătă fluierul de start, de la ora 17:00

Unirea Tăşnad se poate gândi la un rezultat pozitiv pe terenul celor de la CS Iernut. Întâlneşte echipa aflată pe locul 13 în Seria 5 din Liga 3, club care a câştigat doar două meciuri în campionat, a remizat de şapte ori şi a pierdut de unsprezece ori. Dar mare atenţie!

Sătmărenii au sperat la un rezultat pozitiv şi înaintea meciului cu Sănătatea Cluj şi s-au întors acasă cu un set pierdut, la zero. Aşa că fiecare adversar trebuie tratat cu maximă seriozitate.

Atmosfera este excelentă în rândul Unirii, mai ales după meritatul succes cu FC Avrig. Echipa antrenată de Cristi Popa a porneşte vineri spre judeţul Mureş, iar lotul este aproape complet, dintre jucătorii care au prins minute multe în actualul sezon va lipsi doar Vădan.

Fac deplasarea: Moroz, Cherecheş – Parnău, Ciul, Varga, M. Silaghi, Bălău, Bercean, Stanciu, Cubaş, Nemeş, Cădar, Faur, Szekely, Ştef, R. Silaghi, Imi Nagy, Bolba, M. Popa.

“Vom avea un meci greu, de uzură, vom întâlni o echipă incomodă pe propriul teren cu câţiva jucători experiementaţi”, ne-a transmis antrenorul Unirii. De menţionat că mai sunt opt etape până la finalul sezonului. Cu un rezultat pozitiv la Iernut, Unirea scapă de orice grijă privind retrogradarea. Dar nu au fost deloc motive care să ne facă să ne gândim la aşa ceva. La finalul sezonului vor pleca în “judeţ” Viitorul Ghimbav (retrasă după turul campionatului) şi locurile 13, 14. În prezent, Unirea Tăşnad se află pe locul 10 cu 27 de puncte. Adică la 14 puncte de locul 13, CS Iernut.

Meciul de sâmbătă va primi fluierul de start la ora 17:00. La centru va arbitra Dumitru Mormeci (Brașov), iar la cele două margini se vor afla Ionuț Cheregi (Oradea) și Cristian Gozman (Oradea). Observatori: Aron Huzu (Sibiu), Petrișor Chiritescu (Brașov).

Unirea Tășnad s-a impus în meciul tur cu 3-1 prin golurile marcate de Cădar, Szekely și A. Mureșan.