Cupa Ligii la fotbal a ajuns la Steaua București

Roș-albaștrii au învins Chiajna cu 2-1, în prelungiri

steauaUltimul meci al sezonului 2015-2016 din fotbalul românesc s-a jucat după startul sezonului 2016-2017. Duminică seara, pe Arena Națională din București s-a desfășurat ultimul act al Cupei Ligii, o competiție reînființată în sezonul 2014-2015. Față în față s-au aflat FC Steaua București și Concordia Chiajna.

După o primă repriză destul de ștearsă, scorul de pe tabelă s-a păstrat 0-0. În partea a doua s-au marcat două goluri. Primul i-a aparținut fundașului stelist, Marko Momcilovic, cu un șut din interiorul careului de 6 metri. Balonul a ajuns la fundașul stânga după ce Bălgrădean a respins mingea trimisă, periculos cu capul, de Golubovici (min. 61). Chiajna a rușit să egaleze pe final de repriză, prin Marius Pena, cu o lovitură de cap. Atacantul ilfovenilor a câștigat un duel cu Toșca și a trimis mingea în plasa porții lui Niță (min. 88). Jocul a fost trimis astfel în reprizele de prelungiri. Acolo Steaua a reușit să mai puncteze o dată. Muniru a obținut o lovitură de la 11 metri după un contact cu Serediuc. Hamroun a reușit să transforme fără probleme penalty-ul, cu o scăriță de efect (min. 111).

S-a terminat 2-1 pentru Steaua, club care a cucerit, pentru a doua oară consecutiv, Cupa Ligii. Componenții Stelei au primit medaliile și trofeul Cupei Ligii din partea fostului campion olimpic la canoe Ivan Patzaichin. La ceremonia de premiere din Tribuna 1 s-au aflat și Fernando Varela, respectiv Alex Chipciu, ambii pe picior de plecare de la Steaua. De menționat că această competiție a fost dotată cu premii totale de un milion de euro, câștigătoarea primind 400.000.

FC Steaua: Niță – Enache, Tamaș, Alin Toșca, Momcilovic – Achim, Bourceanu (Aganovic ’56), Nicolae Stanciu (Sulley Ali Muniru ‘102) – Adrian Popa, Tudorie (Golubovic ’46), Hamroun. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Concordia Chiajna: Bălgrădean – Feussi (Constantinescu ’83), Tincu, Mamele, Bucurică – Melinte, Bruno Madeira (Rasdan ’78) – Grădinaru (Serediuc ’70), Cristescu, Roșu – Pena. Antrenor: Emil Săndoi.

Altfel, roș-albaștrii au purtat, în premieră, noile echipamente create special pentru a celebra 30 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni. În semn de respect pentru performanța obținută de predecesorii lor pe 7 mai 1986, steliștii vor purta setul de echipament alb la toate partidele de pe teren propriu, până la sfârșitul acestui an calendaristic.