Cupa Confederației a fost câștigată de Germania

După titlul de la U21, Germania dă lovitura și la Cupa Confederației. Nemții au cucerit duminică seara în premieră trofeul acordat la Sankt Petersburg. În marea finală au avut de înfruntat naționala din Chile. Iar după cele 90 de minute, Germania s-a impus cu 1-0 (1-0).

A deschis scorul la prima sa ocazie, prin Stindl, din pasa lui Werner, care a recuperat o minge în marginea careului, din fața lui Marcelo Diaz (min. 20). Până la final, Chile a atacant, a dominat însă nu a reușit să egaleze situația pe tabela de marcaj.

Chile: Bravo (cpt.) – Isla, Medel, Gonzalo Jara, Beausejour – Aranguiz (Sagal, 81), Diaz (Valencia, 53), Hernandez – Vidal – Vargas (Puch, 81), Sanchez. Selecționer: Juan Antonio Pizzi.

Germania: Andre ter Stegen – Ginter, Ruediger, Mustafi – Kimmich, Goretzka (Suele, 90+1), Rudy, Hector – Stindl, Draxler (cpt.) – Werner (Can, 79). Selecționer: Joachim Loew.

Finala mică a fost câștigată de naționala Portugaliei. Fără Ronaldo, lusitanii și-au trimis mingea în propria poartă prin Neto (min. 54). Dar Portugalia a egalat prin Pepe, în primul minut de prelungire al reprizei secunde. Au urmat reprizele suplimentare unde Silva (min. 104) a transformat un penalty și a adus bronzul pentru naționala Portugaliei.