CSM Satu Mare – Talna Oraşu Nou este finala judeţului în sezonul 2018-2019

Se va juca în sistem tur-retur pe 5 şi 8 iunie

Duminică s-a stabilit finala judeţului Satu Mare la fotbal. Ea este CSM Satu Mare – Talna Oraşu Nou.

CSM Olimpia a câştigat şi al doilea meci cu AS Căpleni, scor 1-0, şi s-a calificat în finala campionatului Ligii 4 la fotbal cu scorul general de 9-0.

A fost o victorie meritată a sătmărenilor, care au marcat un singur gol prin Gabi Cădar (min. 64), şut de la 16 metri, la colţul scurt. Dar meciul a fost mult mai echilibrat decât cel din prima manşă, iar echipa gazdă a avut 3-4 mari ocazii de a marca, ratate însă de Moldovan, Baumgartner sau Bakai.

Echilibrul poate fi explicat şi prin faptul că antrenorul Zoltan Ritli şi-a lăsat câţiva dintre titularii obişnuiţi pe bancă. Iar acum gândurile sătmărenilor s-au mutat la dubla manşă cu Talna, meciuri în urma cărora se va stabili campioana judeţului şi echipa care va merge la barajul de promovare în Liga 3.

CSM: Oşan – Chifor, Ţoca, Doroş, Ionescu, B. Nyilvan, Bordac, Şimon, Chitaş, Maxim, Cădar/ Cherecheş, R.Ritli, Tincău, Jakab, Faur, Schwarkopf. Antrenor: Zoltan Ritli.

AS Căpleni: Veibel – Papp, Hauler, Fleisz, S. Bakai, G. Silaghi, Mosdoczi, A.Gecse, Moldovan, Baumgartner, Boldizsar, Ryamond Ritli/ Szabo, Papp, Ionucz, Illyes, G. Gecse. Antrenor: Gabor Silaghi.

Ştiinţa Beltiug – Talna Oraşu Nou 2-1

Talna Oraşu Nou a câştigat meciul tur cu Ştiinţa Beltiug, scor 3-1. A urmat returul din deplasare, de duminică, unde Ştiinţa a reuşit să se impună cu 2-1. Gulya a deschis scorul în minutul 13, după care Talna a egalat prin Medve în minutul 40. Feier a stabilit scorul final de 2-1 în minutul 76. Şi tot el a ratat o fază singur cu portarul chiar la final. Talna face pasul spre marea finală.

Apropo de finala judeţului, ea se va disputa în sistem tur-retur pentru ca echipele să fie obişnuite cu barajul pentru Liga a 3-a. Manşa tur se va disputa miercuri, 5 iunie, iar returul duminică, 8 iunie. Luni se stabileşte unde se va juca prima dată.