CSM Satu Mare pierde ultimul meci al anului, 1-2 la Bistriţa

CSM Satu Mare a și-a început sezonul în Liga 3 în 12 septembrie, cu o victorie, scor 4-2, obținută în fața echipei Unu Gloria Bistrița. Sătmărenii au încheiat sezonul de toamnă cu un meci disputat împotriva aceleiași echipe din Bistrița. Dar, de data aceasta, meciul s-a jucat pe terenul echipei din Bistrița care s-a impus cu scorul de 2-1, la pauză 2-0.

Gazdele au deschis scorul minutul 8 când Potra a reluat cu capul în plasă un balon centrat din lovitură liberă. În minutul 30 gazdele au majorat scorul la 2-0 după ce Bococi a transformat o lovirură de la 11 metri acordată pentru un fault în careu. Echipa sătmăreană a început mai bine repriza secundă și, în minutul 55, Cădar a redus din handicap cu un șut la colț expediat din mijlocul careului. Din păcate, în ciuda faptului că a avut câteva oportunități, echipa sătmăreană nu a reușit să înscrie golul care i-ar fi adus un punct.

Gloria Bistrița: Albuț – Milandru, Bălan, Potra, Runcan, Bococi, Vărărean, Natați, Mihali, Stoianof, Chirlejan

CSM Satu Mare: Curileac – Tincău, M.Neyki, Mureșan, Ionescu, Schwarckopf, R.Nylvan, Chitaș, Barth. K.Neyki, Zsiga/ Illes, Oșan, Ziman, Suveg, D. Batin, R.Nylvan, Ziman, Cădar, Băbuț, Baior.

Duminică ar fi trebuit să se joace alte două meciuri restante din Seria 10. CSC Sânmartin – Sportul Şimleu Silvaniei și SCM Zalău – CAO Oradea. Ultimul meci nu s-a mai jcat deoarece în tabara gazelor au fost depistați noi jucători pozitiv la coronavirus. Partida dintre CSC Sânmartin și Sportul Șimleu s-a încheiat la egalitate, 1-1.

CLASAMENT Liga 3, Seria 10
1.SCM Zalău 9 6 3 0 26-11 21
2.Minaur Baia Mare 10 6 2 2 25-13 20
3.CAO 1910 Oradea 9 5 2 2 15-11 17
4.Someşul Dej 10 5 0 5 17-16 15
5.Unu Fotbal Club Gloria 9 4 2 3 15-16 14
6.Şimleu Silvaniei 9 3 3 3 14-18 12
7.CSC Sânmartin 9 3 2 4 13-14 11
8.Progresul Şomcuta Mare 10 3 2 5 15-21 11
9.CSM Satu Mare 8 2 1 5 12-17 7
10.Luceafărul Oradea 9 0 1 8 8-23 1