CSM Satu Mare este vicecampioana României la baschet feminin

A pierdut meciul 4 de vineri cu Sepsi, scor 76-85

Sezonul 2017-2018 din Liga Națională de baschet feminin s-a încheiat vineri în sala LPS “Ecaterina Both”. Acolo s-a jucat meciul 4 dintre CSM Satu Mare și Sepsi Sfântu Gheorghe. Și nu vom avea un decisiv deoarece echipa oaspete și-a adjudecat victoria și s-a impus la general cu 3-1.

Întâlnirea de vineri s-a dovedit a fi o continuare a ceea ce am avut joi. Aceeași sală umplută de oameni plini de entuziasm care și-au încurajat în permanență echipa favorită. Doar că la final bucuria le-a aparținut celor de la Sfântu Gheorghe. Dar chiar și așa, sătmărencele merită să fie felicitate pentru dăruire, luptă și pentru a oferit speranță și spectacol. CSM Satu Mare a devenit pentru a treia oară vicecampioana României după sezoanele 2010-2011 și 2011-2012. Și poate la anul va veni și aurul. Dar mai este până atunci. S-a încheiat un sezon aglomerat în care CSM Satu Mare a cucerit trofeul Ligii Europei Centrale (CEWL), a terminat pe locul 2 în Cupa României și a cucerit medalia de argint în cel mai important campionat al țării.

Legat de meciul de vineri, CSM Satu Mare a început excelent cu Șolopova, Sfîrlea, Green, Denson și Mandache pe parchet. Chiar dacă echipa oaspete a modificat prima tabela, Șolopova a egalat rapid situația cu un coș de trei puncte. În continuare sătmărencele s-au distanțat la 7-3, 12-7, 17-12, reușind să câștige primul sfert. Același ritm l-am avut și în următoarea perioadă, 32-23, 39-29, însă parcă s-a rupt ceva în ultimele două minute. Sepsi a profitat de ocazie și s-a apropiat rapid pentru ca înainte de pauza mare Părău să egaleze la 40. Echipa vizitatoare a dominat sfertul al treilea, a condus după cinci secunde cu 43-40 prin reușita de la mare distanță semnată de Mijovic. Sepsi era în față pe tabelă până în sfertul patru când Mandache a dus CSM Satu Mare la 68-67. Dar echipa sătmăreană n-a rezistat mult, iar pe final campioana en-titre și actuală a părut mai proaspătă.

Ultimul meci dintre CSM Satu Mare și Sepsi Sfântu Gheorghe s-a terminat 76-85, pe sferturi: 23-21, 17-19, 21-25, 15-20.

Au jucat:
CSM Satu Mare (puncte, recuperări, pase decisive): Șolopova (23, 3, 5), Mandache (16, 4, 2), Green (13, 11, 4), Denson (12, 11, 1), Harrison (10, 2, 2), Baltic (2, 3, 0), Sfîrlea (0, 0, 0), Uiuiu (0, 0, 0). N-au jucat: Olah, Lazăr, Szmutku, Kadar. Antrenor: Marius Dobă.

Sepsi (puncte, recuperări, pase decisive): Marshall (22, 7, 8), Părău (20, 8, 2), Mijovic (19, 5, 2), Stoenescu (4, 0, 2), Kress (4, 7, 3), Hamilton (3, 1, 0), Neagu (2, 1, 1), Huțanu (0, 0, 2), Kilin (0, 0, 1), Dzankic (0, 0, 1). Antrenor: Zoran Mikes.

A urmat festivitatea de premiere în care primarul Gabor Kereskenyi și Horia Păun – președintele Federației Române de Baschet au înmânat medaliile și trofeele celor două echipe.