CSM Olimpia porneşte de pe locul 2 în playoff

Echipele noastre sătmărene au încheiat sâmbătă sezonul regulat din Liga 3 la fotbal, Seria 10. Din nou, una a câştigat şi alta a pierdut.

CSM Olimpia Satu Mare a câştigat meciul de la Sânmartin cu Lotus Felix, scor 2-1 şi s-a clasat pe locul 2 în serie după sezonul regulat. Un obiectiv atins aşadar de gruparea sătmăreană care are acum posibilitatea să se bată pentru promovarea în Liga 2 a României. Să sperăm că o va face cu convingere, cu determinare şi că va profita de şansa de a reveni în eşalonul în care a activat zeci de ani.
Revenind la meciul de la Sânmartin, acesta a fost câştigat cu scorul de 2-1 după ce la pauză au condus gazdele cu 1-0 prin golul marcat de Ioan Hora dintr-o lovitură de la 11 metri. După pauză formaţia sătmăreană a etalat un joc mult mai bun, mai perpendicular pe poartă, şi-a creat mai multe ocazii de gol din care a fructificat două prin Mărieş (59) şi Gorba (77), doi jucători veniţi la CSM în iarnă.
Au jucat la CSM Olimpia: Anca-Trip (46, Fila) – Ioan Gorba (78, Pop), Negrea, Prodan, Brata, Bara, Bura, Zsiga, Raul Ziman (46, Hernando), Mărieş (78, Vădan), Nándor (46, Lazăr).

Înfrângere pentru careieni

CSM Victoria Carei a încheiat sezonul regulat cu o înfrângere suferită pe propriul teren contra celor de la Gloria Bistriţa. Singurul gol al meciului a fost marcat de către GOndiu, în minutul 57.

CSM Victoria Carei: Gorbe – Andraş, Bîrle, Tand Christian, Vajda, Kinczel, Tilinger (cpt.), Ardelean, Berinde, Chukwuebuka, Tincău. Rezerve: Mitracica, Nyilvan B., Marinaş, Bokyi Dmytro, Negreanu, Raţ, Feier, Popovits.

5. SCM Zalău 18 8 3 7 24–20 27
6. Minerul Dej 18 6 3 9 22–27 21
7. Sighetu Marmaţiei 18 5 5 8 25–34 20
8. CFR Cluj II 18 4 4 10 16–29 16
9. Victoria Carei 18 4 2 12 15–31 14
10. Şimleu Silvaniei 18 3 4 11 14–28 11

Sezonul din Liga 3 ediţia 2022/2023 are trei faze, sezonul regular, urmat de play-off-ul la care participă primele 4 clasate din fiecare serie, şi play-out la care participă echipele clasate pe locurile 5-10. În Faza a II-a play-off-ul se va juca în format tur-retur-tur, cu un total de 9 etape (pe baza tabelei Berger de 4) iar play-out-ul se va juca în format tur-retur, 10 etape (pe baza tabelei Berger de 6). În Faza a III-a vor participa doar primele două clasate din play-off-uri, 20 de echipe în total. Apoi se vor disputa două runde de baraj pentru a decide echipele promovate în Liga 2.

În playoff şi playout se intră cu punctele acumulate în sezonul regulat.

Program CSM Satu Mare: Gloria Bistriţa (acasă, 1 aprilie), FC Bihor (deplasare, 8 aprilie), Lotus Felix (a, 14 aprilie), Bistriţa (d, 22 aprilie), Bihor (a, 29 aprilie), Lotus (d, 3 mai), Bistriţa (a, 6 mai), Bihor (d, 13 mai), Lotus Felix (a, 20 mai).

Program CSM Victoria Carei: Minerul Dej (deplasare, 1 aprilie), Sighetu Marmaţiei (acasă, 8 aprilie), CFR Cluj II (d, 14 aprilie), Şimleu Silvaniei (d, 22 aprilie), Zalău (a, 29 aprilie), Minerul Dej (a, 3 mai), Sighetu Marmaţiei (d, 6 mai), CFR II (a, 13 mai), Şimleu (a, 20 mai), Zalău (d, 27 mai).