CS Satu Mare a cucerit din nou Cupa României la spadă masculin

În concursul desfăşurat în Constanţa

cs-satu-mare-locul-1După ce la individual spadasinii sătmăreni nu au reuşit nimic notabil, în proba pe echipe elevii lui Francisc Csiszar au reuşit să obţină, din nou, Cupa României la seniori-masculin.

Cei patru muşchetari de la CS Satu Mare, Adrian Pop, Arkosi Bertalan, Radu Andrei şi Adrian Szilagyi au prins o zi mai proastă la indivdual. Cel mai bun rezultat a fost cel al lui Adrian Pop care a tras pentru poziţia a 5-a. În următoarea zi, Complexul Sportiv Tomis Constanţa a găzduit proba în care s-au înscris 9 echipe din Satu Mare, Oradea, Craiova, Târgu Mureş şi Constanţa. Toţi cei patru sportivi enumeraţi mai sus au făcut parte din echipa CS Satu Mare. În ultimul act, sătmărenii au dat piept cu CSM Oradea. După un meci foarte strâns, sătmărenii au câştigat cu scorul de 35-31 în faţa echipei formate din: Valentin Popa, Marius Badea, Lucian Ciovică şi Robert Rigo. Pentru locul 3 s-au luptat CSM Craiova şi U. Craiova, iar CSM a câştigat.

Antrenorul Francisc Csiszar s-a declarat foarte mulţumit de acest rezultat, însă a anticipat victoria elevilor săi. Chiar înainte de desfăşurarea acestui concurs ne-a declarat că locul 2 ar fi un eşec pentru CS Satu Mare. Cupa României a fost obţinută şi anul trecut de CS Satu Mare.

În următoarea zi, duminică, aceeaşi locaţie a găzduit a 17-a ediţie a Memorialului “Paul Călin”. Au fost înscrişi 44 de sportivi de la mai multe cluburi din ţară dar şi din Ucraina şi Bulgaria. Niciunul dintre sătmăreni nu reuşit să se claseze în primii 8. Au participat doar Arkosi şi Szilagyi. Concursul a fost câştigat de Mario Perşu legitimat la LPS Craiova.