CS Juniorul a câștigat turneul pentru copii născuți în 2005

După o finală în care a învins cu 3-2 pe Vasile Lucaciu din Baia Mare

fotbalLa sfârșitul săptămânii trecute, CS Juniorul Satu Mare a organizat un turneu de fotbal pentru copii născuți în anul 2005 sau mai mici.

La turneu au  participat 12 echipe: CS Juniorul 2005, Juniorul 2006, Dynamic Baia Mare (2 echipe), Vasile Lucaciu Baia Mare, Liviu Antal Cluj (2 echipe), FC Olimpia galben, FC Olimpia albastru, Il Calcio Satu Mare, Someșul Odoreu, Talna Orașu Nou. Echipele au fost împărțite în 4 grupe de câte 3, iar prima clasată din fiecare grupă s-a calificat în semifinale.

Competiția a fost câștigată de echipa clubului organizator, CS Juniorul care a terminat neînvinsă turneul. Mai întâi, în grupă, CS Juniorul a învins cu 6-1 Olimpia galben și cu 2-0 pe Dynamic Baia Mare. În semifinale echipa antrenată de Nelu Donca a trecut cu 2-0 de Olimpia albastru. În cealalată semifinală Vasile Lucaciu Baia Mare a învins, la lovituri de departajare, scor 3-2, pe Il Calcio Satu Mare.

Finala s-a disputat între CS Juniorul și echipa Dynamic din Baia Mare. La sfârșitul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal 0-0. La loviturile de departajare Juniorul a marcat de 3 ori față de două reușite ale băimărenilor. În felul acesta CS Juniorul a câștigat trofeul pus în joc. În plus, Șerban Palage a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului.
Locul 3 a revenit echipei Il Calcio, 2-0 cu FC Olimpia.

Echipa câștigătoare i-a avut în lot pe: David Pintea, Șerban Palage, Raul Kern, Walter Gabriel, Sofian Țânțaș, Adrian Cizmar, Demcsak Kristofer, Paul Cristian, Martin Murvai, Andrei Șchiop, David Bodnar, Leonardo Pușcaș.