“Cocoşii galici” s-au calificat fără probleme în semifinale

Franţa – Islanda 5-2 (4-0), iar gazdele vor întâlni joi Germania

frantaPe Stade de France s-a jucat duminică seara ultimul sfert de finală de la Euro 2016. Franţa nu a întâmpinat probleme în faţa reprezentativei Islandei. S-au înscris multe goluri, fracezii s-au impus evident, iar pentru ei urmează marea semifinală cu Germania. Dar iată cum s-a derulat meciul de la Saint Denis.

Prima repriză a decurs cât se poate de normal. Francezii şi-au demonstrat valoarea, superioritatea, islandezii au fost absenţi, fapt ce le-a permis gazdelor să-i “zdrobească”. Atât la capitolul posesie cât şi la numărul de goluri încasate de Halldorsson. Islanda a avut primul şut pe poartă, dar Sigurdsson nu a trimis suficient de tare sau plasat pentru a-l învinge pe Lloris (min. 3). Franţa şi-a început recitalul zece minute mai târziu. Giroud a marcat cu stângul, din interiorul careului, la colţul lung (min. 12). Avantajul “cocoşilor galici” avea să fie dublat de Pogba. În urma unui corner de pe dreapta, fotbalistul lui Juventus s-a înălţat şi a marcat cu capul, din interiorul careului, în dreapta portarului islandez. Până la finalul primei reprize, Franţa a mai înscris de două ori. Payet a prins un şut eficient cu stângul de la marginea careului şi a făcut 3-0 (min. 43). Griezmann şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor. Jucătorul lui Atletico Madrid, excelent lansat de Giroud, a scăpat singur cu Halldersson, pe care l-a executat mai apoi cu un lob de mare efect. Ca şi o informaţie, Franţa a devenit prima echipă din istoria Europenelor de fotbal care a înscris patru goluri într-o singură repriză.

Repriza secundă a fost de asemenea generoasă în goluri. Islandezii au luptat până la capăt şi au marcat la zece minute de la reluarea jocului. Sigthorsson a reluat excelent, fără preluare, din careul mic, după o centrare perfectă a lui Sigurdsson. Dar francezii s-au distanţat din nou la patru goluri. Giroud a făcut dubla după o pasă de pe dreapta de la Payet. Atacantul francez a finalizat cu capul, cu toată opoziţia lui Ingason. Islanda a mai reuşit să înscrie o dată. Mijlocaşul Bjarnason s-a descurcat bine, iar cu o lovitură de cap a stabilit scorul final, Franţa – Islanda 5-2 (4-0), meciul cu cele mai multe goluri de la Euro 2016.

Franţa se pregăteşte acum pentru “finala” din semifinala cu Germania. Este programată să se dispute joi, 7 iulie, de la ora 22.00 pe stadionul din Marseille.

Franţa: Lloris – Sagna, Koscielny (Mangala 72), Umtiti, Evra – Matuidi, Sissoko – Griezmann, Pogba, Payet (Coman 80) – Giroud (Gignac 60). Selecționer: Didier Deschamps.

Islanda: Halldorsson – Saevarsson, Arnason (Arnason 46), Sigurdsson, Skulason – Gudmundsson – Sigurdsson, Gunnarsson, Bjarnason – Bodvarsson (Finnbogason 46), Sigthorsson (Gudjohnsen 83). Selecționeri: Heimir Hallgrimsson și Lars Lagerback.