Ciprian Brata a debutat la Botoșani

botosaniDupă ce a terminat pe locul 8 în Liga I de fotbal, FC Botoșani și-a câștigat dreptul de a evolua în Europa League. Românii au debutat în cupele europene joi în turul I preliminar din Europa League.

În manșa tur, au întâlnit pe teren propriu Thinvali (locul 4 în campionatul Georgiei). Deși a dominat tot meciul, formația noastră a înregistrat doar un rezultat de egalitate. A deschis scorul prin Ivanovici în minutul 21, dar oaspeții au egalat prin Katsarava în minutul 46. S-a terminat 1-1, iar echipa calificată în turul II se va decide în 9 iulie.

Transferat de la Pandurii Tg. Jiu în această vară, sătmăreanul Ciprian Brata a debutat în meciul de joi pentru FC Botoșani. Sătmăreanul a intrat pe teren în minutul 74, înlocuindu-l pe Croitoru.