Cinci sătmărence calificate la Europeanul de Fitness

Gimnastele de la Clubul Sportiv Thomas Gym Satu Mare au răspuns invitaţiei primite din partea oficialilor și au participat la un concurs de calificare pentru Campionatele Europene de Fitness, organizat de INBA (International Natural Bodybuiding Asociation).

Concursul s-a desfășurat în 21 octombrie la Tatabanya (Ungaria), iar în cadrul lui au participat cluburi afiliate, dar și cluburi din alte țări invitate de reprezentanții maghiari ai federației. Concursul de fitness a fost dedicat copiilor la două categorii de vârstă: sub 10 ani și peste 10 ani.

Clubul sătmărean s-a deplasat cu cinci sportive, iar fetele au evoluat frumos în fața arbitrilor, și-au îmbogățit palmaresul. La sub 10 ani, Maja Krisztian a terminat pe primul loc, Mara Șepși pe locul doi, iar podiumul a fost completat de Carla Maria Pop. Cea mai tânără vedetă a echipei, Andreea Gnandt, 7 ani, s-a clasat pe locul 4. La categoria de peste 10 ani, Livia Păcurar a încheiat concursul pe locul 4.

“Bucuria a fost și mai mare când sportivele au aflat că toate cinci sunt calificate la Campionatul European de Fitness care se va desfășura la sfârșitul acestei săptămâni la Mostar, Bosnia-Hețegovina. Le urăm succes sportivelor noastre”, ne transmite Marius Thomas, președintele clubului sătmărean.