CFR Cluj şi-a luat adio de la primăvara europeană

Dacă bătea în Danemarca, la Randers, CFR Cluj ar fi avut în continuare şanse la calificarea în primăvarea europeană. Dar gazdele s-au impus cu 2-1 şi meciul cu Jablonec devine important doar pentru cehi, partidă care se joacă peste două săptămâni în Gruia. După 45 de minute de joc, tabela a arătat 0-0. La pauză, ambii tehnicieni au făcut câte o mutare.

La CFR a intrat inslandezul Sigurjonsson în locul lui Bordeianu. Periculoşi în debutul părţii a doua au fost tot danezii, dar Bălgrădean a fost la post. În minutul 68, echipa din Danemarca a deschis scorul prin proaspătul intrat Kamara, dintr-o poziţie suspectă de offsaid. Dar Ciprian Deac readuce CFR-ul în cărţi, în minutul 72, care a trimis o lovitură de cap din interiorul careului, după centrarea lui Susic. Dar Randers replică cu un gol spectaculos al lui Piesinger, cu un şut din lovitură liberă de la peste 25 de metri, iar danezii au revenit din nou în avantaj. CFR s-a aruncat în atac, dar Alibec a fost doar o umbră a celui care se credea că va deveni unul dintre atacanţii români de top.

Elevii lui Dan Petrescu vor termina grupa pe ultimul loc, indiferent de ce se petrece în ultima etapă a fazei grupelor.