Calificate în play-off cu șase etape înainte de final

CSM Satu Mare – Phoenix Galați 80-66 (41-38)

baschet

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au obținut sâmbătă seara o victorie în fața echipei Phoenix Galați. Un succes care le asigură prezența în play-off, acum când mai au de disputat șase meciuri înainte de finalul sezonului regulat.

A fost un prim meci decisv pentru actuala formație, iar acest lucru și-a pus amprenta pe jocul sătmărencelor. Au început destul de timid partida, cei aproximativ 300 de suporteri prezenți în sala LPS “Ecaterina Both”, au putut vedea o primă parte nereușită, cu multe ratări, cu multe aruncări libere fără succes. Gălățencele au fost cele care au profitat de acest lucru, s-au aflat în avantaj aproape jumătate din meci. CSM Satu Mare a condus pentru prima dată abia în minutul 16, la 34-33. Asta, după ce au cedat primul sfert cu 17-23.

Antrenorul sătmărean, Petru Eleș s-a arătat nemulțumit de evoluția jucătoarelor sale, iar după pauză am putut vedea o echipă CSM mult mai curajoasă, mai hotărâtă. Așa a venit sfertul al treilea, care a decis practic soarta partidei. CSM Satu Mare l-a câștigat cu 15 puncte diferență, și chiar dacă a pierdut ultima perioadă, a câștigat meciul cu Phoenix Galați cu 80-66.

Pe sferturi: 17-23, 24-15, 25-10, 14-18. Tabytha Wampler și Andreea Orosz au înscris câte 20 de puncte, Eniko Laza și Kortni Jones câte 17 puncte, iar Bianca Voica a punctat prin două coșuri de la 3 puncte. Au mai jucat: Mihaela Adi, Monica Ivan, Caila Desroches și Cristiana Cutaș.

“O victorie care ne asigură prezența în play-off, obținută greu. Phoenix Galați este totuși echipa care ne-a bătut în tur la 5 puncte, iar sâmbătă și-a jucat ultima șansă pentru play-off. Până la urmă trebuie să vedem partea bună, să rămânem cu un ton pozitiv după această partidă. Ne-am calificat în play-off cu șase etape înainte de final, ceea ce puțin credeau că vom reuși. Iar pentru asta trebuie să-mi felicit echipa”, ne-a declarat, după meci, Petru Eleș.

– CSM Oradea – CSM Târgoviște 49-112

Meciul dintre CSS Craiova și Danzio Timișoara a fost reprogramat pentru data de 4 martie.

Următoarea partidă pentru CSM Satu Mare se va disputa joi, baschetbalistele vor întâlni acasă ICIM Arad (etapa a 25-a), iar sâmbătă vor juca în deplasare cu Universitatea Cluj-Napoca (etapa a 22-a).