Bumba – gol, Ene – titular, Rus – 70 de minute

Trei fotbaliști cu trecut sătmărean, Claudiu Bumba, Cornel Ene și Adrian Rus, au jucat, și au făcut treabă bună, pentru echipele lor în ultima etapă din campionatul Ungariei.

Claudiu Bumba (foto, sursă Iepure Niko), legitimat ca junior la Atletic Satu Mare, a fost omul meciului în partida Kisvarda FC – Ujpest. În victora cu Ujpest, scor 1-0, fostul elev al lui Mihai Paul a marcat golul care a adus 3 puncte echipei Kisvarda.

Bumba a jucat până în minutul 90 când a fost înlocuit. Un alt sătmărean care a jucat sâmbătă la Kisvarda este Cornel Ene, jucător despre care am scris puțin deși ar merita mai mult. Descoperit de Zoltan Ritli, fostul titular la Olimpia Satu Mare a jucat foarte bine, în linia de apărare a lui Kisvarda fiind un om de bază în meciul cu Ujpest.

Al treilea român care a evoluat în prima ligă a Ungariei a fost internaționalul Adrian Rus. El a început meciul ca rezervă la Mol Fehervar, dar a intrat în teren în minutul 22 înlocundu-l pe Fiola, accidentat. Rus, multă vreme indisponibil din cauza unor probleme de sănătate, a jucat bine și sunt speranțe ca să revină în echipa de bază de la Fehervar.

După disputarea a 26 de etape din campionatul Ungariei, Fehervar se află pe locul 2, la 9 puncte de liderul Ferecnvaros, în timp ce Kisvarda ocupă locul 7, cu 34 de puncte, la 5 puncte distanță de un loc retrogradabil.

Menționăm și faptul că în etapa următoare echipa lui Adrian Rus înfruntă echipa lui Ene și Bumba. Mol Fehervar – Kisvarda este programat pentru ziua de 6 iunie, de la ora 20:00.