Brazilia n-a impresionat, dar merge în sferturile de finală

Belgienii au avut emoții după ce au fost conduși de niponi

Faza optimilor de finală de la Cupa Mondială din Rusia a continuat cu alte meciuri. Croația – Danemarca s-a încheiat 1-1 și 3-2 după loviturile de departajare, Brazilia – Mexic 2-0, iar Belgia – Japonia 3-2.

Croația – Danemarca, ultimul meci desfășurat duminică, a completat al doilea sfert de finală. După un început exploziv, părea că a meritat suferința prin care am trecut înainte. Și nu că am fi avut vreo favorită la Spania – Rusia, ci pur și simplu pentru faptul că acolo nu s-a jucat nimic. Dar iluzia a durat doar patru minute. Danezii au marcat imediat după fluierul de start al centralului argentinian, prin Jorgensen (min. 1) și a urmat replica tăioasă a croaților. Imediat Mandzukic a restabilit egalitatea pe tabelă (min. 4). Am asistat la peste o sută de minute bune de nimic și ne-am trezit cu loviturile de departajare. Dar nu trebuie omis că Modric a ratat un penalty în minutul 116, căpitanul Croației fiind ghicit de fabulosul Schmeichel. Croația a învins Danemarca la loviturile de departajare, scor 3-2 (Kramaric, Modric, Rakitic/ Kjaer, Krohn-Dehli). Au ratat: Badejl, Pivaric/ Eriksen, Schone, Jorgensen.

Croația: Subasic – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinic (Pivaric, min. 81) – Brozovic (Kovacic, min. 71), Rakitic – Rebic, Modric, Perisic (Kramaric, min. 97) – Mandzukic (Badelj, min. 108). Antrenor: Zlatko Dalic.

Danemarca: Schmeichel – Dalsgaard, Zanka, Kjaer, Christensen (Schone, min. 46) – Delaney (min. Krohn-Dehli, min. 98), Eriksen, Knudsen – Poulsen, Cornelius (Jorgensen, min. 66), Braithwaite (Sisto, min. 106). Antrenor: Age Hareide.

Ziua de luni a fost deschisă de mult așteptatul meci Brazilia – Mexic. Ne așteptam la mai mult din partea mexicanilor, dar și la mai mult de la naționala lui Tite. Cu chiu cu vai, după o dominare, am putea să-i spunem clară, sud-americanii au deschis scorul, dar abia în minutul 51 prin Neymar. Emoțiile s-au risipit pe final când Firmino a dublat avantajul Braziliei, națională care s-a impus pentru a treia oară la acest turneu cu scorul de 2-0.

Brazilia: Alisson – Fagner, Silva, Miranda, Filipe Luis – Paulinho (Fernandinho, min. 80), Casemiro – Willian (Marquinhos, min. 90+1), Coutinho (Firmino, min. 86), Neymar – G. Jesus. Antrenor: Tite.

Mexic: Ochoa – Alvarez (dos Santos, min. 55), Ayala, Salcedo, Gallardo – Herrera, Marquez (Layun, min. 46), Guardado – Vela, Chicharito (Jimenez, min. 60), Lozano. Antrenor: Juan Carlos Osorio.

Seara de luni s-a încheiat cu Belgia – Japonia. Un meci care ne-a lăsat fără cuvinte în minutul 52 când Inui a făcut 2-0 pentru niponi, după prima reușită a lui Haraguchi (min. 48). Dar belgienii au revenit și au egalat prin reușitele semnate de Vertonghen (min. 69) și Fellaini (min. 74). La ultima fază a meciului, belgienii au construit un contraatac letal, finalizat de Chadli (min. 90+4). Belgia a învins cu 3-2 și merge în sferturi.

Belgia: Courtois – Vermaelen, Kompany, Alderweireld – Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco (Chadli, min. 65) – Mertens (Fellaini, min. 65), E. Hazard – Lukaku. Antrenor: Roberto Martinez.

Japonia: Kawashima – Sakai, Shoji, Yoshida, Nagatomo – Shibasaki (Yamaguchi, min. 81), Hasebe – Inui, Kagawa, Haraguchi (Honda, min. 81) – Osako. Antrenor: Akira Nishino.

Primele trei sferturi: Uruguay – Franța (6 iulie, ora 17:00), Brazilia – Belgia (6 iulie, ora 21:00), Rusia – Croația (7 iulie, ora 21:00).