Olimpia Satu Mare a zdrobit Metalul Reşiţa cu 5-0

olimpia8Sezonul 2015-2016 din Liga a II-a a debutat sâmbătă. FC Olimpia Satu Mare are un început fantastic de sezon, s-a impus în deplasare la Metalul Reşiţa într-o manieră categorică. S-a terminat 5-0 (3-0) pentru băieţii lui Tiberiu Csik, Olimpia fiind primul lider al Seriei a II-a din actualul sezon.

Căpitanul Cosmin Iuhas a deschis scorul după un corner (min. 19), pentru ca Alexandru Boştină să dubleze avantajul Olimpiei trei minute mai târziu. Acelaşi Boştină a înscris după o neînţelegere în defensiva gazdelor (min. 43), stabilind şi scorul de la pauză. Repriza secundă începe nemaipomenit pentru sătmăreni, Faur marchează din 8 metri la prima acţiune de atac a Olimpiei. Înainte cu trei minute de finalul partidei, Olimpia face 5-0 prin golul marcat de nou-intratul Gabriel Cădar. Scor final 5-0 pentru sătmăreni, una dintre cele mai categorice victorii din deplasare, din istoria clubului.

– Metalul: Zimmerman (cpt.) – R. Cristian, I. Popescu, Nogo, Aniţoiu – Feher, Chiţu – I. Szabo, Săndescu, Ponoran – Ad. Ionescu. Rezerve: Ciule – Luba, Krkelic, Blozu, Useliu, Manole. Antrenor: Marian Pană

– Olimpia: Băican – Muntean, Tătaru, Heill, Iuhas (cpt.) – Villand, Chivari – Takacs, Faur, Bura – Al. Boştină. Rezerve: Şuta – Lukaks, Selagea, Cadăr, Ciul, Bâgiu, M. Csik. Antrenor: Tiberiu Csik

– UTA Arad – Gaz Metan Mediaş 1-2

Clasament: 1. FC Olimpia – 3p (5-0), 2. FC Caransebeş – 3p (3-1), 3. CS Mioveni – 3p (2-0)