Boxerii de la Voința, fruntași la Cupa Castanelor

boxZilele trecute s-a desfășurat Cupa Castanelor la box, un turneu tradițional găzduit de Baia Mare. În ring au urcat în jur de 60 de pugiliști veniți de la mai multe cluburi din Satu Mare, Căuaș, Baia Mare, Sighetu Marmației, Zalău. De la CS Voința Satu Mare am avut patru sportivi antrenați de Gheorghe Sabău.

La copii, Alex Olah a terminat pe primul loc după ce l-a învins pe Vlăduț Arba (Sighetu Marmației) la 38 kg. La juniori 54 kg s-a disputat o finală sătmăreană. Alin Mocan l-a învins pe Antonio Zsigler.

Unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale turneului a fost cel dintre sătmăreanul Tobias Kraiczer și Bogdan Pop din Sighetu Marmației. Deși Pop a fost anunțat câștigător, după mai multe discuții între Gheorghe Sabău și delegatul general, Kraiczer a fost declarat învingătorul categoriei de 57 kg juniori.