Benjamin Bodo a luat argintul la C.N. de juniori

A doua proba a Campionatului Național de juniori la floretă s-a încheiat marți, spre seară. La București am avut proba individuală masculină, iar la start s-au prezentat 27 de sportivi de la ACS Balestra, CS Farul Constanța, CS Satu Mare, CSA Steaua, CSTA București, CSS Ploiești și CSU Poli Timișoara.

De la clubul sătmărean am avut trei sportivi, mai tineri pentru această categorie de vârstă. Dar au acumulat experiență la primul concurs din noul an și au terminat pe următoarele locuri: Marton Reș – locul 20, Mark Fogel – locul 22, Lucas Serghie – locul 24.

În schimb, sătmăreanul Benjamin Bodo legitimat la CSU Poli Timișoara a devenit vicecampion național. Finala a disputat-o cu Silviu Roșu de la CSA Steaua, iar ultimul act s-a dovedit a fi extrem de echilibrat. Din păcate sătmăreanul a pierdut cu 14-15 finala și a cucerit medalia de argint.