CSM Satu Mare – Dinamo 27-41 (12-19)

handbalHandbaliștii de la CSM Satu Mare n-au avut nicio șansă în fața campioanei țării, Dinamo București. Diferența de valoare, de experiență, de statut, Dinamo fiind o echipă de Liga Campionilor, a fost foarte mare astfel încât handbaliștii sătmăreni s-au luptat din răsputeri să limiteze proporțiile înfrângerii. Din păcate nu prea le-a reușit acest lucru.

CSM a marcat primul gol dar chiar și așa, debutul sătmărenilor a fost unul ratat. În primele minute sătmărenii au dat 5-6 pase la adversar, toate transformate apoi de Dinamo în goluri pe contraatac. Așa că în minutul 12 s-a ajuns la 11-2 pentru oaspeți, apoi 14-4 (min. 23). Finalul primei reprize a fost ceva mai echilibrat, iar Dinamo a intrat la cabine cu un avantaj de 7 goluri, 19-12.

Dinamo a dominat și partea a doua chiar dacă a schimbat liniile și frații Estaki au stat mai mult pe bancă. Dar a intrat în teren Alin Sania care a fost de neoprit. Cum nici portarii nu au fost în zi bună, diferența a crescut constant până la 15 goluri (min. 52). În acest timp CSM a contat în atac doar prin Lazic și, uneori, prin Morar. Finalmente Dinamo s-a impus cu 41-27, dar nu trebuie să fim foarte triști. CSM a avut în față un adversar foarte valoros în fața căruia nu putea emite mari pretenții.

Au jucat la CSM: Orban, Cioroiu, Pogyină – Lazici 8, Olah 6 (4/7m), Morar 3, Bejinariu 3, Rogoz 2, Ungar 2, Crăciun 1, Mureșan 1, Munea 1, Mateș, Suciu, Stan. De la Dinamo Asoltani a marcat 8 goluri, S. Estaki 7 goluri, iar Sania 6.

Alte rezultate din etapa a 14-a: CSM București – Călărași 34-27, Turda – Vaslui 33-27, Timișoara – Dobrogea 19-19, Odorhei – Reșița 26-16, Făgăraș – Suceava 25-28.