Baschetul de la CSM obţine a cincea victorie la rând

A câștigat meciul de la Târgu Mureș cu 77-74

CSM Satu Mare a avut un meci greu în deplasare cu Sirius Târgu Mureș, în cadrul etapei a 5-a din Liga Națională de baschet feminin. Dar s-a încheiat cu bine, fetele lui Maikel Lopez obținând a cincea victorie. Urmează a șasea, având în vedere că marți jucăm cu Triumf Botoșani…

Gazdele au început în forță, reușind să conducă în permanență pe tabelă în prima perioadă. “Motoarele” baschetbalistelor de la CSM Satu Mare s-au încălzit în sfertul al doilea. Aici, ”sătmărencele” au luat sfertul cu 30-15. A urmat o lungă perioadă cu CSM în avantaj, chiar până la final. Însă mureșencele au marcat de mai multe ori în ultimele cinci minute, fapt care a făcut ca scorul final să fie unul strâns. Precizăm că s-a înregistrat un nou meci în care la CSM nu a jucat o sportivă născută în Satu Mare. Sirius – CSM s-a încheiat cu scorul de 74-77, pe sferturi: 15-14, 15-30, 18-19, 26-14.

Au jucat:
Sirius: Sherrill – 20p, Chiș – 15p, Griffin – 11p, 15 recuperări, Solyom – 11p, Allen – 10, Czimbalmos – 4p, Feises – 3p, Lipovan, Badi. Antrenor: Carmin Artemie Popa.
CSM: Taylor – 29p, Dzombeta – 18p, Fodor – 11p, Kostowicz – 10p, Biszak – 6p, Ardelean – 2p, Moore – 1p, Vukovic, Cucu. Antrenor: Maikel Lopez.

13.KSE Tg. Secuiesc 2/1 5
Etapa 6: CSM Satu Mare – Triumf Botoșani (2 noiembrie, ora 12:00), Alexandria – Târgoviște, București – Târgu Secuiesc, Sepsi – Rapid, Univ. Cluj – Arad, Constanța – Târgu Mureș.

Două “sătmărence” convocate la lotul național

Federația Română de Baschet a publicat lotul pentru meciurile României cu Islanda și Spania. Pe 7 noiembrie, reprezentativa noastră se va reuni la București pentru a pregăti primele două jocuri din noua campanie de calificare la FIBA Womes’s EuroBasket 2023. Selecționerul Dan Calancea cheamă la lot două jucătoare de la CSM Satu Mare. Este vorba de Marta Fodor și Dora Ardelean. Precizăm și că Sepsi va avea 6 jucătoare.

România va juca pe 11 noiembrie cu Islanda la București, iar pe 14 noiembrie la Almeria, contra Spaniei.