Baschetbalistele s-au simțit excelent la Târgu Mureș

BC Sirius – CSM Satu Mare 81-91 (29-46)

CSM Satu Mare a jucat sâmbătă la Sirius Târgu Mureș în cadrul etapei a 16-a din Liga Națională de baschet feminin. Un meci excelent făcut de sătmărence, câștigat la 10 puncte diferență. Iar acum gândurile noastre se îndreaptă spre meciul decisiv cu ICIM Arad.

Proaspăt transferata Danielle Ballard nu a intrat în meciul de sâmbătă. Probabil antrenorul Jose Araujo nu a vrut să riște. În schimb a evoluat și Adina Pop, jucătoare care va ajunge la echipa din Timișoara abia din 1 februarie. Ferenczi s-a confruntat cu probleme medicale, iar Whittington a făcut deplasarea la Târgu Mureș mai mult pentru un control medical.

În fine, începutul meciului a fost unul echilibrat. Deși Reed a modificat pentru prima dată tabela, gazdele au revenit și au condus cu 5-2. De altfel Mureșul a condus în dese rânduri în primul sfert. O singură dată și în sfertul al doilea, la 22-20. După care sătmărencele și-au început recitalul, din minutul 12. Au marcat coș după coș și au reușit să se distanțeze. Au câștigat sfertul al doilea la 15 puncte diferență! Și aici putem spune că s-a decis învingătoarea. După pauza mare s-au înscris foarte multe coșuri. Deși a pierdut ambele sferturi, CSM Satu Mare s-a impus la Târgu Mureș și rămâne pe locul 6 în clasamentul Ligii Naționale. Tg. Mureș – CSM s-a terminat 81-91 (18-20, 11-26, 28-27, 24-18).

Au jucat:
Sirius: Cherise 25p, Gregory 19, Robinson 13, Laudermill 11, Meszaros 8, Lovasz 5, Radu, Alina Pop. Antrenor: Zakarias Steff.

CSM: Reed 25p (13 recuperări), Baltic 25 (11 recuperări), Olah 21, Tavic 10, Batey 8, Adina Pop 2, Szmutku, Laza. Antrenor: Jose Araujo.

Mai sunt două etape din sezonul regulat. CSM Satu Mare va juca vineri acasă cu ICIM Arad, de la ora 18:00. Un meci decisiv în vederea ocupării locului 6. Oficialii clubului pregătesc mai multe surprize pentru suporteri. Sătmărenii sunt invitați la sala LPS “Ecaterina Both” în număr cât mai mare să le susțină pe fete. Din câte se pare “lovitura de start” îi va aparține lui Emanuel Gyenes, iar imnul va fi intonat de un cunoscut interpret sătmărean.

10.Poli Iași                     1/15   17

Etapa 17: CSM Satu Mare – ICIM Arad (27 ianuarie, ora 18:00), Alexandria – Brașov, Târgoviște – Cluj-Napoca, Mureș – Galați, Sepsi – Iași.