Baschetbalistele s-au impus duminică la Arad și urcă pe primul loc în CEWL

ICIM - CSM Satu Mare 57-78 (35-33)

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au jucat duminică al doilea meci din Grupa B a Ligii Europei Centrale (CEWL). Sătmărencele s-au deplasat la Arad unde au întâlnit pe ICIM din localitate, ultima clasată din campionatul intern.

La fel ca și în meciul de la Marburg, primele două sferturi au fost mai echilibrate. După 10 minute, scorul era egal la 17, pentru ca echipa gazdă să conducă la pauza mare cu 35-33. A urmat sfertul al treilea în care sătmărencele au luat o opțiune serioasă pentru câștigarea meciului. Ori poate că au reușit să se încălzească. Menționăm că în sala din Arad erau puține grade, iar Kristina Baltic și-a rupt un deget în minutul 4 din cauza frigului, pentru că nu a reușit să se încălzească corespunzător.

Înaintea ultimei perioade, CSM conducea cu 56-46, după care meciul ICIM Arad – CSM Satu Mare s-a încheiat 57-78, pe sferturi: 17-17, 18-16, 11-23, 11-22.

Au jucat la CSM: Williams – 22p (16 recuperări), Mandache – 21, Harrison – 16, Solopova – 9, Green – 6, Szmutku – 2, Lazăr – 2, Baltic, Sfîrlea, Uiuiu. Antrenor: Marius Dobă.

CSM Satu Mare – Marburg (12 decembrie)
CSM Satu Mare – ICIM Arad (20 decembrie)
• Ostrava – CSM Satu Mare (24 ianuarie 2018)

Luni, de la ora 18:00, se va juca meciul ICIM Arad – CSM Satu Mare, de data aceasta contând pentru etapa cu numărul 5 din Liga Națională. Meciul se va vedea în direct pe Digi Sport 3. Va fi partida care va încheia etapa, după ce în weekend s-au înregistrat următoarele rezultate:

• CSBT Alexandria – ”U” Cluj-Napoca 74-73
• Phoenix Galați – SCM Timișoara 64-75
• CSU Alba Iulia – Sepsi 62-76
• Sirius Tg. Mureș – Olimpia Brașov 65-79

Pentru a reveni pe primul loc, la egalitate de puncte cu Sepsi, CSM Satu Mare are nevoie de o victorie consistentă.