Baschetbalistele încep returul cu o victorie

CSM Satu Mare – CSM Oradea 77-59 (40-28)

baschet

Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare a fost sâmbătă gazda primului meci al echipei CSM Satu Mare, din returul Ligii Naționale de baschet feminin. Sătmărencele le-au bătut pe jucătoarele de la CSM Oradea și se mențin pe locul 6 în clasament.

Antrenorul Petru Eleș s-a bazat din primele secunde pe Laza, Orosz, Wampler, Jones și Cutaș, cele care au jucat aproape toate minutele. CSM Satu Mare a condus tot meciul, și-a luat avantaj încă de la început (6-0 min. 3), și a câștigat primul sfert la 8 puncte diferență. Sfertul secund a început mai greu pentru sătmărence, oaspetele s-a apropiat chiar și la două puncte (23-21), însă, înainte de repriza a doua, CSM conducea cu 40-28. În ceea ce privește noul pivot al echipei din Satu Mare, Caila Desroches, aceasta a intrat de două ori pe parchet. În primul sfert și în al treilea, pentru un total de 4 minute și 48 de secunde. Din păcate a ieșit de pe teren accidentată la un picior. Sfertul al treilea a fost singurul câștigat de Oradea, iar în ultimele 10 minute CSM s-a impus cu 10 puncte diferență. Scor final 77-59, iar pe sferturi:19-13, 21-15, 12-16, 25-15.

Au înscris pentru echipa din Satu Mare: Wampler – 21 de puncte (10 recuperări), Jones – 18 puncte (9 recuperări), Orosz – 14, Laza – 12, Cutaș – 8, Voica și Adi câte două puncte.

“A fost un meci greu, împotriva unei echipe bune cu patru americance care creează foarte multe probleme. A trebuit să muncim până în ultima secundă. Nu am făcut prea multe schimbări la echipă, pentru că nu am vrut să-i ofer ocazia antrenoarei de la Oradea să facă și ea schimbări, și să-și odihnescă cei doi pivoți. Ne bucurăm că am obținut cele două puncte și că suntem în continuare pe drumul obiectivului stabilit”, ne-a declarat Petru Eleș.

A fost un meci contând pentru etapa a 14-a, iar CSM se menține pe locul 6. În 25 ianuarie va juca în deplasare la Brașov, echipa de pe locul 7. Alte rezultate înregistrate sâmbătă:

– CSU Alba Iulia – Danzio 76- 33

– Alexandria – Brașov 66- 52

– Rapid – Galați 50- 59

– Arad – Cluj-Napoca 110- 45

– Craiova – Sepsi 52-112

– Nova Vita – Târgoviște 42- 83