Baschetbalistele de la CSM au terminat deplasările din sezonul regulat

CSU Alba Iulia – CSM Satu Mare 113-37 (63-26)

baschetBaschetbalistele sătmărence au jucat abia miercuri primul meci din Liga Naţională în anul 2016. Asta după episodul “ambulanţa” în care CSM Satu Mare a pierdut la masa verde cu Universitatea Cluj-Napoca, un caz nemaintâlnit în prima ligă de baschet feminin de la noi, cel puţin în ultimii 10 ani.

Altfel, CSM Satu Mare s-a deplasat la Alba Iulia, acolo unde miercuri a întâlnit pe CSU din localitate. Partida s-a jucat în devans şi a contat pentru etapa a 22-a din sezonul regulat. Un meci controlat în totalitate de echipa gazdă. Încă din primul sfert albaiuliencele şi-au luat un avans de 12 puncte, iar la pauză conduceau cu 63-26. În ultimele două sferturi, echipa sătmăreană a marcat doar 11 puncte, iar CSU a depăşit suta, s-a oprit la 113 puncte, faţă de cele 37 ale sătmărencelor. Pe sferturi, meciul dintre CSU şi CSM a arătat aşa: 28-16, 35-10, 24-2, 26-9. Pentru echipa sătmăreană au marcat: Badi 15, Voica 11, Chiţanu 6, Vilcinschi 3, Kadar 2.

CSM Satu Mare va încheia sezonul regulat în 27 ianuarie. În sala LPS “Ecaterina Both” va ajunge Rapid Bucureşti, penultima clasată. Chiar şi cu o victorie, clubul sătmărean va termina pe ultimul loc în clasament.