Baschetbalistele de la CSM au remizat în al doilea meci din Slovenia

Scor final 73-73 (31-31)

După înfrângerea suferită marți, baschebalistele de la CSM Satu Mare au remizat în al doilea meci de verificare susținut miercuri în deplasare cu echipa din Celje, Slovenia. Dar în primul meci a intervenit oboseala acumulat pe drum de fetele lui muntenegreanului Goran Boskovic (foto). Iar din câte ne transmite managerul secției de baschet de la CSM, Florin Mureșan, echipa din Celje a avut nevoie de arbitri pentru a nu pierde întâlnirea cu echipa sătmăreană.

CSM Satu Mare a dominat miercuri cu un joc mai atent în defensivă și a unor procentaje superioare în atac. Asta în comparație cu meciul de marți. La pauza mare scorul era tot unul egal, la 31, iar în partea a doua Mosby & co. au condus mereu la cinci-șase puncte diferență.

Celje a revenit în ultimele 80 de secunde de la minus cinci după câteva decizii ciudate ale arbitrlor. “Interesant e că la 73-71 cu 20 de secunde înaintea finalului arbitrii au fluierat un fault în atac văzut doar de ei și le-au oferit astfel gazdelor șansa egalării. S-a terminat 73-73 cu mențiunea că Mosby n-a mai jucat în ultimul sfert, fiind menajată după o ușoară accidentare”, ni se transmite de la CSM Satu Mare.

Echipa sătmăreană a jucat joi, după ora 18.30, la Belgrad (Serbia) împotriva echipei Shanghai (China), antrenată de Marina Maljkovic. Este antrenoarea care a condus naționala Serbiei spre bronzul din vară de la Europene și care o are ca elevă la națională pe Maja Miljkovic de la CSM Satu Mare. Vom reveni cu rezultatul înregistrat ieri. Altfel, CSM Satu Mare va juca azi și mâine tot la Belgrad împotriva altei echipei din China și cu echipa locală.