Baschetbalistele au terminat turul pe locul 7

În ultimul meci, CSM Satu Mare a învins Sirius Târgu Mureș cu 76-66

baschetÎnaintea returului Ligii Naționale de baschet feminin, CSM Satu Mare a jucat miercuri un meci restanță împotriva echipei BC Sirius Târgu Mureș. A contat pentru etapa a 7-a, iar sătmărencele au reușit să obțină victoria după patru înfrângeri consecutive. Era și timpul, CSM a jucat cu ultima clasată (înaintea meciului), sigur, nici noi nu suntem foarte sus.

Dar meciul a început cu o oarecare dominare a oaspeților. Am condus pentru prima dată abia în minutul 6, când Reed a făcut 8-6. Dar mureșencele s-au ținut de noi, și-au adjudecat primul sfert, singurul din această partidă. Putem spune că echipa învingătoare s-a decis în sfertul al doilea. Din minutul 12, echipa gazdă avea să nu mai fie condusă până la finalul meciului. CSM a câștigat sfertul al doilea la o diferență de 9 puncte. După pauza mare, sătmărencele nu au întâmpinat mari probleme, au câștigat sfertul al treilea, iar ultimul s-a terminat la egalitate. CSM Satu Mare – Mureș: 76-66 (14-16, 24-15, 20-17, 18-18).

Au marcat pentru CSM: Reed – 20p, Batey – 18p, Tavic – 15p, Ferenczi – 12p, Laza – 5p, A. Pop – 2p, Olah – 2p, Szmutku – 2p. Baltic și Whittington au fost indisponibile pentru acest joc. Prima are piciorul în gips, iar a doua are probleme cu spatele.

CSM Satu Mare a terminat turul de campionat pe locul 7. Foarte puțin dacă ne amintim de obiectivele clubului sătmărean. Dar suntem la jumătatea sezonului regulat, sperăm la o comportare mult mai bună în returul care începe sâmbătă. Iar CSM Satu Mare va juca din nou pe teren propriu, de la ora 18.00, cu Olimpia Brașov, echipă care în tur ne-a bătut cu 65-58.