Baschetbalistele au pierdut în fața campioanei

CSM Satu Mare – ICIM Arad 69-90 (32-55)

baschet

Sala LPS “Ecaterina Both” a găzduit joi meciul dintre CSM Satu Mare și ICIM Arad. Sătmărencele au pierdut în fața campioanei României la 21 de puncte diferență.

Meciul a început prin două aruncări libere transformate de sătmăreanca Eniko Laza, însă a fost singura data când CSM a condus. În fața unui adeversar puternic, sătmărencele nu s-au remarcat decât prin aruncări nereușite și mingi pierdute. A fost un prim sfert dominat și câștigat de arădecene care aveau la pauză un avantaj de 23 de puncte. Se anunța un scor fluviu, însă CSM, a practicat un joc mai bun în repriza secundă. Au pierdut sfertul trei la doar 5 puncte diferență, pentru ca ultima perioadă din meci să o câștige cu 22-15. ICIM Arad s-a impus cu 90-69, o diferență mai mică față de cea din meciul tur când arădencele au câștigat pe propriul teren cu 90-46. Pe sferturi CSM – ICIM: 16-25, 16-30, 15-20, 22-15.

Cea mai bună marcatoare din echipa noastră a fost Andreea Orosz care s-a remarcat cu 18 puncte și 4 recuperări. A fost urmată de Eniko Laza – 17 puncte (7 recuperări), Caila Desroches – 12 puncte, Tabytha Wampler – 9 puncte (10 recuperări), Bianca Voica – 6 puncte, Cristiana Cutaș – 4 puncte, Diana Moldoveanu – 2 puncte, Kortni Jones – un punct. Petru Eleș și-a folosit toate jucătoarele “de pe foaie”, astfel, au mai putut fi urmărite Mihaela Adi, Monica Ivan, Anita Nagy și Andra Nește.

Cu această înfrângere, CSM Satu Mare se menține pe locul 7 în clasament cu 32 de puncte. Vă reamintim că meciul a contat pentru etapa a 25-a, s-a jucat în devans deoarece ICIM Arad participă în 15-16 martie în Final 4 Cupa Europei Centrale. Pentru CSM Satu Mare urmează meciul din etapa a 22-a, pe care-l va disputa în deplasare, sâmbătă de la ora 13.00, la Universitatea Cluj-Napoca. Echipa pe care o va întâlni se află pe locul 12 cu 3 victorii și 18 înfrângeri.

Start vot pentru All Star Game

Pe site-ul Federației Române de Baschet (www.frbaschet.ro) se poate vota începând de miercuri componența echipelor pentru All Star Game-ul care se va juca în 28 martie în Târgoviște după Final 4 Cupa României. La fel ca și în fiecare an, se vor alcătui două echipe, Nord și Sud. FRB împreună cu antrenorii echipelor divizionare au selectat o bază pentru vot formată din 115 jucătoare și pot fi votați antrenorii principali ai celor 14 echipe divizionare. Ponderea votului final< 30% votul publicului, 30% votul media, 40% votul FRB și CC Antrenor. Se poate vota până pe 18 martie, și se va ține cont de faptul că toate echipele divizionare să aibă o sportivă în lotul All Star Game 2014.

Pentru a le vota pe sătmărence pentru echipa Nord, dar și pe antrenorul de la CSM Satu Mare, Petru Eleș, intrați pe site-ul FRB. Din lotul CSM-ului se află Kortni Jones, Eniko Laza, Anita Nagy, Bianca Voica, Andreea Orosz, Cristiana Cutaș, Tabytha Wampler, Mihaela Adi și Caila Desroches.