Bale îl va înfrunta pe Ronaldo în semifinale! Ţara Galilor – Belgia 3-1 (1-1)

tara falilorMetropola Lille din Franţa a găzduit vineri seară al doilea sfert de finală din cadrul Euro 2016. De data aceasta s-au aflat faţă în faţă Ţara Galilor şi Belgia. S-a înregistrat o surpriză de proporţii după eliminarea Angliei suferită în faţa Islandei din optimi.

Primele 45 de minute ne-au oferit fotbal de calitate, plăcut publicului. Belgia şi-a arătat supremaţia în prima parte de joc.Elevii lui Marc Wilmots au ratat incredibil de trei ori la aceeaşi fază. După o centrare marca Lukaku, Carrasco, Meunier şi Hayar nu au reuşit să deschidă scorul. Iar faza s-a terminat cu un corner din care Lukaku nu a reuşit să împingă balonul în poartă din puţini metri (min. 7). Faze care au anunţat practic deschiderea scorului. “Dracii roşii” au intrat în avantaj după un gol de generic. Radja Nainggolan l-a bătut pe Hennessey cu un şut superb la vinclu, de la aproape 30 de metri (min. 13). După această reuşită, belgienii s-au retras, galezii au făcut posesie, iar egalitatea a fost restabilită. Căpitanul Ţării Galilor, Ashley Williams, a marcat cu o lovitură de cap, în urma unui corner bătut de pe partea dreaptă (min. 30). Jocul s-a stins până la finalul primei reprize şi aşteptam o parte secundă la fel de intensă.

Supremaţia belgienilor nu a durat mult. Ţara Galilor a făcut o repriză secundă excelentă, iar adversarii lor s-au remarcat mai mult cu şuturi expediate peste poarta lui Hennessey. Britanicii au trecut în avantaj după reuşita superbă a lui Robson-Kanu. Faza a început cu o pasă lungă a lui Bale pentru Ramsey, care a preluat perfect din alergare, apoi a centrat pentru colegul său din atac, care a pivotat senzaţional păcălind trei adversari şi apoi l-a învins pe Courtois cu o execuţie simplă, cu latul (min. 55). Conduşi fiind, belgienii au punctat doar la capitolul posesie. Lovitura de graţie a fost dată în minutul 86. Ţara Galilor a făcut 3-1 după un gol înscris superb cu capul de Vokes.

Ţara Galilor: Hennessey – Gunter, Chester, A. Williams (cpt.), Davies, N. Taylor – Allen, Ledley (King 78), Ramsey (Collins 86) – Bale, Robson-Kanu (Vokes 80). Selecţioner: Chris Coleman.

Belgia: Courtois – Meunier, Alderweireld, Denayer, J. Lukaku (Mertens 75) – Nainggolan, Witsel – Carrasco (Fellaini 46), De Bruyne, Hazard (cpt.) – R. Lukaku (Barshuayi 83). Selecţioner: Marc Wilmots.

Şi ce semifinală ne aşteaptă săptămâna viitoare, în 6 iulie. Ţara Galilor va juca cu Portugalia. Adică va fi o luptă directă între “galacticii” Gareth Bale şi Cristiano Ronaldo.