Aur și bronz pentru frații Romeo și David Lung

La C.N. de judo ne-waza, U11

Campionatul Național de judo la ne-waza s-a desfășurat la Ploiești în weekend-ul trecut. La competiția dedicată sportivilor U11, U13 și U15 am fost reprezentați de trei sătmăreni de la CS Unio, iar doi dintre ei s-au întors acasă cu câte o medalie.

Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Romeo Lung. Acesta a devenit campion național la U11, 42 de kilograme. În drumul său spre cea mai prețioasă medalie a învins sportivi din Focșani, Pitești, Miercurea Ciuc și din nou Focșani. Pentru Romeo este a doua medalie națională din palmares după bronzul din luna iunie de la judo clasic U11. Fratele său geamăn, David a cucerit bronzul la aceeași categorie de vârstă și greutate. După o victorie cu un sportiv din Cluj-Napoca, a pierdut cu un judoka din Pitești. A urmat o victorie cu un sportiv din București, iar pentru medalia de bronz a învins un judoka din Miercurea Ciuc. Pentru David este prima medalie națională. La 42 kg U11 au participat 18 sportivi în total.

Tot la Ploiești a luptat și fratele lor mai mare. Paul Lung a pierdut meciul pentru bronz la U13, 55 kg.

Sportivii de la CS Unio sunt antrenați de Mihaly Terely și Ramona Igna.

Printre alte cupe, Mihaly Terely ne anunță că ediția 22 a Cupei Unio la judo se va desfășura pe 18 noiembrie.