Attila Nagy, vicecampion balcanic la 400 mg

Dupa titlul national cucerit in urma cu o saptamana, atletul satmarean Attila Nagy, si-a mai adaugat o medalie, una de argint, in palmares.

attla nagyParticipand cu echipa Romaniei la Campionatelor balcanice de atletism de la Pitesti, Attila Nagy, legitimat acum la CSMS Iasi/Dinamo, a luat startul in proba de 400 metri garduri. El a terminat al doilea, cu timpul de 51.29 secunde. Pe primul loc s-a clasat Copello Escobar (Turcia) cu 50,19 secunde, iar bronzul a fost castigat de Filip Pestic (Croatia).
La aceiasi competitie, româncele Bianca Răzor, la 400 m, cu 52.26 secunde si  Florina Pierdevară, în proba de 800 m, în 2.03.14 au castigat medaliile de aur pentru Romania.
Balcaniada de atletism de la Pitesti reunește la start peste 400 sportivi si sportive din cele 15 state ale acestei zone.