Atleţii sătmăreni au cucerit trei medalii

Pereni Cintya, Vlad Turcu şi Andrei Majer, la Campionatul Naţional de aruncări lungi

Oraşul Oneşti din judeţul Bacău a găzduit în zilele de 25 şi 26 martie finala Campionatului Naţional de aruncări lungi la juniori de 13-14 ani şi la copii de 11-12 ani. Judeţul Satu Mare a fost reprezentat de atleţi de la Liceul cu Program Sportiv Satu Mare şi de la Liceul Teoretic Carei.

Iar sătmărenii au reuşit să aducă acasă trei medalii.

Pereni Cintya (foto – dreapta) de la LPS-CS Satu Mare a cucerit medalia de argint în proba de aruncare a discului, înregistrând rezultatul 31,64 metri. A participat la juniori şi este antrenată de Horea Macarie (foto – centru).

Tot medalie de argint a câştigat şi Vlad Turcu de la Liceul Teoretic Carei. La copii, la aruncarea suliţei, a înregistrat 37,14 metri. Atletul careian este antrenat de Florin Turcu.

Andrei Majer (foto – stânga) de la LPS Satu Mare a obţinut bronzul la aruncarea suliţei de la juniori, cu 41,60 metri. Este pregătit de Hora Macarie.

La juniorii care au aruncat discul a mai participat careianul George Racolţa. Cu 39,50 metri, elevul lui Ionel Mărneanu a încheiat pe locul 4.