Asociația Județeană de Karate și-a desemnat cei mai buni sportivi

La prima ediție a Campionatului Județean

karateSala de sport a Liceului Teologic “Nicolae Steinhardt” a găzduit sâmbătă prima ediție a Campionatului Județean de Karate, organizat sub egida Asociației Județene de Karate Satu Mare.

S-au prezentat zeci de sportivi din Lazuri, Odoreu, Vetiș și Satu Mare, cei care s-au întrecut la proba kumite individual mixt, pe categorii de vârstă după regulamentul nou WKF. Arbitrajul a fost condus de către arbitrii AJK Anzik Arnold 2 dan (Energy Kardio), Nyesti Csaba 3 dan (Okinawa) și Magos Robert 6 dan (Samuraiul, președintele AJK). La eveniment a fost prezent și Otto Kovacs directorul de marketing AJK.

La final s-au oferit cupe, medalii și diplome celor mai buni. “A fost un campionat greu doarece la aproape toate categoriile de virsta au fost peste 14 participanți, dar sportivii au dat dovada de un comportament demn unui karateka. A fost un prilej bun pentru a ne testa sportivii înainte de finala Campionatului National de Karate wkf ce va avea loc  la Reghin” ne spune Robert Magos. În urma acestui campionat se va forma lotul AJK care va participa la C.N.

Rezultatele înregistrate:
– 5-6 ani: locul 1 – Andrei Olosuteanu, locul 2 – Aron Kiss, locurile 3 – Andreea Ardelean și Mate Kovacs;
– 7-8 ani: Darius Ardelean, Vlad Dragoș, Denis Ciorba și Benjamin Anzik;
– 9-10 ani: Patrick Circiu, Gabriel Sarba, Patrick Robert Magos și Mate Takacs;
– 11-12 ani: Denis Molnar, Raul Bozîntan, Matei Mihali și Laura Pop;
– 13-14 ani: Hanna Lemak, Arnold Konya, Bogdan Trif și Dora Suba;
– +15 ani: Zoltan Kalocsai, Alin Marchiș, Armin Vida și Patrick Grenczer.