Andrei Mărcuș a câștigat Cupa Ianus la tenis de câmp

În primele zile ale lunii iulie s-a desfășurat Cupa Ianus la tenis de câmp. Un turneu găzduit de orașul Zalău și la care au evoluat sportivi la mai multe categorii de vârstă, de la 10 și până la 18 ani, simplu și dublu.

La 12 ani simplu, masculin și feminin am avut și câțiva tenismeni sătmăreni. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Andrei Mărcuș. Deși are doar 10 ani și-a câștigat categoria cu victorii pe linie. La start s-au prezentat 9 tenismeni din Satu Mare, Zalău, Cluj-Napoca. Andrei l-a învins în optimi pe Milan Hiriczko (Zalău) cu 6-0, 6-0, după care a trecut de Rudolf Kovacs (Zalău) cu același scor. Semifinalele s-au desfășurat într-un alt sistem. Cei mai buni patru au jucat după sistemul fiecare cu fiecare. Andrei Mărcuș l-a învins pe Călin Hada (Cluj-Napoca) cu 3-6, 6-0, 6-3, apoi pe Martin Funkenhauz (Satu Mare) cu 6-0, 6-2, pentru ca în ultimul joc să treacă de sătmăreanul Dominic Mihali cu 6-4, 6-4. Andrei a încheiat pe locul 1, Funkenhauz pe locul 2, Hada pe locul 3, iar Mihali pe locul 4.

La 12 ani fete, sătmărencele Vanesa Nocaci și Claudia Cădar au terminat pe locul 2, respectiv pe locul 4.