Andrea Olah: Avem noroc de fete cu caracter frumos (Foto)

Victorie la 25 de puncte în fața campioanei

CSM Satu Mare a înregistrat sâmbătă cea mai categorică victorie din istoria confruntărilor cu Sepsi Sfântu Gheorghe. Motivate și încurajate de Maikel Lopez, împinse de la spate de un public cald și numeros, fetele noastre au câștigat meciul la 25 de puncte diferență. CSM Satu Mare a demonstrat abia acum că poate să câștige titlul național în fața echipei care a luat ultimele trei campioanate.

S-a jucat pentru etapa a 7-a din Grupa Roșie, ultima a turului fazei a doua din Liga Națională de baschet feminin.

Din primele secunde, Amukamara, Denson, Kadar, Mandache și Lloyd le-au avut în față pe Higgins, Whitted, Șolopova, Ghizila și Părău. Sepsi a avut prima posesie, însă a ratat prin Higgins, jucătoare care faultat-o apoi pe Denson. CSM a primit două libere, transformate fără probleme de americancă. Aceeași Denson a făcut 4-0, însă Sepsi a început să înscrie și să se ducă la 5-4. Avea să fie prima și singura dată când echipa oaspete conduce în primul sfert. Perioada a doua i-a aparținut lui Sepsi. Părău a egalat la 18, iar Ghizila a transformat două aruncări de 3 puncte, făcând 26-21 pentru Sepsi, în minutul 14. CSM a ținut ritmul, iar diferența intre cele două la pauza mare era de doar un punct.

La un minut scurs din sfertul al treilea, Denson a transformat o aruncare de două puncte. S-a făcut 34-33, iar de atunci a rămas o singură echipă în avantaj pe tabelă. În continuare echipa de pe Someș s-a descurcat excelent în apărare și atac, iar Sepsi a înscris prima oară în sfertul trei după aproape cinci minute! Înaintea ultimelor 10 minute, CSM Satu Mare conducea cu 49-40. Părea că Sepsi va forța, însă mult mai proaspătă, echipa sătmăreană este cea care a controlat jocul și care a câștigat sfertul cu 27-11.

CSM Satu Mare – Sepsi s-a încheiat 76-51, pe sferturi: 16-12, 16-21, 17-7, 27-11.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Denson (27 puncte, 11 recuperări, 6 pase decisive), Amukamara (16, 4, 4), Lloyd (12, 3, 1), Huțanu (10, 3, 2), Mandache (9, 8, 1), Olah (2, 1, 0), Lazăr (0, 0, 1), Kadar (0, 1, 1), Baltic (0, 0, 0). Antrenor: Maikel Lopez.
Sepsi: Ghizila (17, 3, 2), Părău (11, 2, 4), Higgins (10, 5, 1), Șolopova (7, 5, 1), Șipoș (3, 1, 1), Whitted (3, 4, 2), Nagy (0, 0, 0), Slamova (0, 2, 1). Antrenor: Zoran Mikes.

Cea mai usturătoare înfrângere din ultimii ani

La capitolul confruntări anterioare, Sepsi o conduce în continuare pe CSM Satu Mare, dar cu 20-3. Clubul sătmărean a câștigat o dată în finala sezonului trecut, scor 68-60 și în martie 2013, scor 74-68.

Odată cu meciul de sâmbătă, Sepsi Sfântu Gheorghe a înregistrat cea mai usturătoare înfrângere din campionat, din ultimii aproape cinci ani. Dacă acum a fost învinsă la 25 puncte diferență, în primăvara anului 2014 pierdea la 30 puncte diferență, în finala mică cu CSU Alba Iulia, scor 61-91.

Scurt interviu cu Andrea Olah

Bucuria a fost mare în rândul echipei de baschet CSM Satu Mare, după victoria obținută în fața celor de la Sepsi. La final, Andrea Olah, jucătoarea cu cele mai multe meciuri la clubul sătmărean ne-a acordat un scurt interviu.

O victorie meritată, mult așteptată de voi și de publicul sătmărean. Cum a fost acest meci?
Este o victorie foarte dulce, pe care am așteptat-o nici nu știți de când. Ar fi frumos să obținem astfel de victorii în finală și să câștigăm aurul acasă, sau chiar acolo la ei. Vreau să mulțumesc în primul rând echipei. O echipă câștigă un meci, una care joacă exact cum am făcut-o noi azi. Am fost foarte unite, am jucat una pentru alta, am murit pentru fiecare minge. Vreau să mulțumesc publicului! Fără spectatori nu aveam cum să câștigăm. Mulțumim! Atmosfera a fost minunată și suntem foarte fericite!

Ce ați avut în plus? Este totuși o diferență mare de scor.
Cred că am avut în plus dorința. S-a văzut dorința noastră de a câștiga. Sepsi are un lot valoros, n-a pierdut niciun meci până acum. Dar la noi s-a văzut dorința în plus. Am avut o săptămână grea, ne-am antrenat mult, din greu, am tras de noi în fiecare minut de antrenament. Antrenorul ne-a motivat, ne-a spus că am muncit foarte mult și că pentru asta merităm victoria. S-a văzut acest lucru. Ne-am dorit victoria, am fost pregătite, am muncit, iar acest lucru s-a văzut pe teren.

Ce promiteți în continuare publicului?
Nu mai vreau să promit nimic. La începutul fiecărui sezon am tot făcut promisiuni. Dar acum vreau să facem promisiuni prin jocurile noastre. Veniți să ne susțineți meci de meci, pentru că fără voi nu putem! O să vedeți pe parchet că formăm o echipă care merită să câștige aurul la finalul acestui sezon.

S-au făcut schimbări la echipă, la final de noiembrie. Cum este atmosfera acum?
Atmosfera este una bună, după cum se și vede pe teren. Când câștigi și echipa arată așa, înseamnă că atmosfera este una bună. Ne înțelegem bine, la Satu Mare n-au fost niciodată probleme în privința aceasta. Avem noroc de fete cu caracter frumos! Antrenorul a adus un plus de energie, de voie bună pentru că este și mai glumeț. Este exact ceea ce ne trebuia pentru acest sfârșit de campionat.

* echipă penalizată cu 2p

Etapa 8: Constanța – CSM Satu Mare (miercuri, 6 februarie, ora 16:00), Brașov – “U” Cluj, Târgoviște – Arad, Sepsi stă.