Amalia Tătăran pe locul 4 la Cupa României

tataran2Cupa României la spadă feminin se află în plină desfăşurare însă pentru Satu Mare a început şi s-a încheiat marţi. Singura sportivă de la CS Satu Mare care a fost înscrisă în concurs a fost Amalia Tătăran. Sătmăreanca antrenată de Francisc Csiszar nu a reuşit să-şi apere titlul obţinut anul trecut în faţa Anei Maria Brânză şi a terminat concursul din Bucureşti pe locul 4.

La startul competiţiei au putut fi urmărite 28 de sportive de la mai multe cluburi din ţară. Amalia a trecut fără probleme de grupe, iar mai apoi, în sferturi a învins-o pe Cătălina Ilean (CSM Craiova) cu 15-9. Tot în sferturi cealaltă sătmăreancă prezentă pe planşe, dar care este legitimată la CSA Steaua, Simona Pop a batut-o pe Cezara Constantin (LPS Craiova) cu 15-14. “Cupa României” s-a mutat apoi pentru semifinale şi finale din Sala Floreasca, într-un mall din Cotroceni. Evoluţiile celor mai bune 4 spadasine din România au putut fi urmărită pe un post de televiziune. În semifinale, Amalia Tătăran a întâlnit-o pe multipla campioană mondială şi europeană, Ana Maria Brânză (CSA Steaua). A pierdut cu scorul de 15-9 iar apoi a urmat lupta pentru locul 3. S-a aflat faţă în faţă cu Simona Pop care a pierdut în semifinale cu Maria Udrea (CSA Steaua).

În finala mică Amalia a început foarte bine, a avut 2-0, însă a fost depăşită de Simona care s-a impus într-un final cu 15-12. Cupa României a fost cucerită de Ana Maria Brânză.

­­Vă reamintim că Amalia Tătăran a câştigat luna trecută cel de-al patrulea titlu de campioană naţională la juniori, şi că rezultatul înregistrat marţi în Bucureşti ar putea fi ultimul pentru ea, reprezentând CS Satu Mare. Sportiva ar putea semna cu Dinamo Bucureşti