Am câștigat o repriză, dar am pierdut un meci

FC Olimpia – UTA Bătrâna Doamnă 2-3 (2-1)

olimpiaDacă meciul ar fi avut o singură repriză, Olimpia ar fi învins “Bătrâna Doamnă“ a fotbalului românesc, pe UTA din Arad. Dar, cum un meci de fotbal are 90 de minute și nu 45, Olimpia a pierdut disputa cu echipa din Arad și a coborât mult în clasamentul seriei, până pe locul 8.

Așa cum se poate deduce din scor, Olimpia a avut o primă repriză bună când, de altfel, a și marcat cele două goluri și ne-a dat mari speranțe la o victorie finală. A urmat însă o repriză a doua de coșmar, cu o cădere fizică și psihică inexplicabilă, cu un joc dezlânat, fără nicio fază închegată cu jucători care se împleticeau în teren, parcă lipsiți de orice motivație. În aceste condiții oaspeții au ieșit la atac, au dominat categoric partea a doua a meciului, au întors rezultatul și au câștigat clar.

Semnificativ în acest sens este raportul șuturilor pe poartă, 14-5, evident în favoarea arădenilor. Oaspeții au deschis scorul în minutul 25 când Polgar l-a angajat în careu pe Curtuiuș, acesta s-a desprins de marcaj și a deschis scorul cu un șut la colțul lung. Dar Olimpia nu dezarmează, iese la atac și, după o primă ocazie ratată de Takacs, egalează în minutul 30 prin Faur. Acesta a finalizat spectaculos, șut din unghi, de la 12 metri, sub transversală, un atac colectiv la care au mai participat Selagea și Boștină. Dar, în minutul imediat următor Polgar are golul în vârful bocancului, dar se opune Băican.

În minutul 36 s-a desfășurat un atac rapid al Olimpiei, pe partea dreaptă, soldat cu o centrare a lui Selagea iar Bura a marcat, de la 6 metri, primul său gol pentru echipa sătmăreană. Golul a produs bucurie mare în tribunele stadionului populat cu circa 1.800 de spectatori.

Dar, cum am mai spus, repriza a doua a fost dominată de oaspeți care au întors rezultatul. Astfel, după o ocazie ratată de Burlă (min. 47), șut din careu blocat de Băican, UTA a egalat în minutul 56. Manea a șutat puternic, de la circa 30 de metri, la semiînălțime. Balonul a lovit mai întâi stâlpul stâng al porții sătmărene după care a ricoșat în Băican, plonjat cu întârzâiere, de unde s-a scurs în plasă. Gol de portar după părerea noastră.

Dar timp pentru un gol sau mai multe era suficient. Numai că, inexplicabil, Olimpia n-a reușit să facă pasul înainte fiind dominată copios de UTA care a mai avut 3-4 ocazii mari. De două ori a avut Băican intervenții salvatoare iar odată balonul trimis de Jorza a lovit tranversala și a căzut pe linie. Logic, în aceste condiții UTA a marcat din nou, în minutul 83 după un contraatac școală inițiat de Man și finalizat de Curtuiuș.

– Olimpia: Băican – Munteanu, Heil, Tătaru, Iuhas – Selagea, Chivari, Takacs (60 Ciul), Faur (52 Villand) – Boştină, Bura (67 Cădar).
– UTA: Miron – Polgar, Botiş, Manea, Burlă – Chindriş, Rus, Dobrean (55 Jorza), Vlad (61 Hlistei) – Curtuiuş, Szekely (82 Man).